1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan Çift Maaş Alma Hakkında Önemli Değişiklik Yapıldı
SGK’dan Çift Maaş Alma Hakkında Önemli Değişiklik Yapıldı

SGK’dan Çift Maaş Alma Hakkında Önemli Değişiklik Yapıldı

Dul eş ya da anne babası vefat etmiş evli olmayan kadınlara verilen çift maaş hakkı için önemli bir değişiklik getirildi.

A+A-

Eşitsizlik Giderilmeye Çalışıldı
SGK’dan çift maaş alma hakkında bir değişikliğe gidildi ve bu değişiklik sonrası 1 Ekim 2008 tarihi önem kazanmaya başladı. Buna göre 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde eşi veya anne babası vefat eden kadınlar çift maaş alabilmektedir. Ancak bu durumda sigorta statülerinin farklı olması gerekmektedir. Yani ölen eş ve anne babanın sigorta statüleri SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kolları arasından farklı iki tanesi olmalıdır. Aynı olursa tek bir maaş ödenecek ve burada seçme hakkı maaşın kalacağı kişiye aittir. 

1 Ekim 2008 sonrasında ise statüler farklı olsa dahi tek emekli maaşı ödemesi yapılmaktadır. Sadece memur kızı ya da memur eşlerine farklı sigorta statüsü olması halinde iki maaş ödenmektedir. 

Bu konu hakkında örnekle açıklama yaparak konuyu daha anlaşılır hale getirelim. Eşi ve babası 1 Ekim 2008 tarihinde vefat etmiş olan dul bir kadına iki maaş bağlanabilmesi için eşi ve babasının farklı sigorta kollarından emekli olmaları gereklidir. Eğer aynı koldan emekli iseler tercih edilen aylık bağlanacaktır. 

Eşi ve babası 2008 sonrasında vefat eden bir kadın memur eşi ya da kızı değilse her halükarda tek maaş alacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.