1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan erken emeklilik açıklaması, 8 yıl erken emeklilik hakkı
SGK’dan erken emeklilik açıklaması, 8 yıl erken emeklilik hakkı

SGK’dan erken emeklilik açıklaması, 8 yıl erken emeklilik hakkı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamalarda yer alan bilgilere göre yaş ve prim haddinden düşülmek sureti ile erken emekli olmak mümkün olmaktadır. 8 yıl erken emekli olabilme şartları nelerdir? Detaylar haberimizde…

A+A-

Türkiye genelinde hem özel sektörde hem de kamu alanında hizmet vermeye devam eden personeller ile çalışanların emeklilik hayali kurduğu bu dönemde, SGK tarafından yeni açıklamalar yapılmaya devam ediyor.

Erken Emeklilik Nedir?

Kabine ve TBMM tarafından hazırlanan çalışmalar üzerinde mutabık kalınması ile Anayasada yer bulan ve kanuni müeyyide ile ülke genelinde kapsayıcı olan emeklilik yaş ve prim gün sayısında azade tutularak, istisnaların uygulanması durumunda bazı vatandaşlar, genelden daha önce emekli olabilmektedir. Bu hal ve hak durumunda sigorta kanunları kapsamında erken emeklilik adı verilmektedir.

Erken Emekli Olabilmek Mümkün mü? 

Normal şartlarda Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bir vatandaşın erken emekli olabilmek hakkı bulunmamaktır. Toplumsal adalet gereğince yaş şartı ve prim gün sayısı koşulları her vatandaş için geçerli olmaktadır; fakat bazı istisnai durumlarda adaletin sağlanması için özellikle ağır koşullarda çalışma hayatı geçirmiş olan personellerin daha erken yaşta çalışma hayatını sonlandırıp emekli olabilmesine müsaade edilmektedir.

8 Yıl Erken Emeklilik Hakkı Nasıl Sağlanır

Son olarak 2008 yılında yürürlüğe giren sigortalar kanunu dahilinde değiştirilen maddeler ile birlikte geriye dönük borçlanma ve prim gün sayısı kadar ücreti mukabil sigorta günü satın alma hakkı yasal olarak yürürlükten kaldırılmıştı.

Yargıtay tarafından yeninden gündeme taşınan konu ile ilgili olarak 2000-2008 yılları arası gün satın alma hakkı yeniden mümkün hale gelebilir imkanı basında yer almaya başladı. Bu hakkın onaylanması ile birlikte özellikle Bağ Kur tescili olan eşhasın ve kurumların 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescillerini geriye dönük olarak taşıma imkanın sağlanması gündeme geliyor.

Ayrıca 1 Ekim 2008 tarihine kadar tescili bulunmayan vatandaşlar için önceki yasadan faydalanma anlamına gelen geriye dönük tescil imkanı sağlanabilecek. Bu durumun yasalaşması halinde ise bahsi geçen vatandaşlar 4 Ekim 2020 tarihine kadar vergi mükellefi veya ilgili odaya kayıtlı olması şartı ile birlikte Bağ Kur’unu geriye çekme fırsatına sahip olabilecek. Bu da emeklilik işlemlerinde 8 yıl zaman kazanmak anlamına gelecek.

İstisna Uygulanan Meslek Grupları

Bazı meslek grupları çalışma süreleri dahilinde Türkiye genelinde emek veren diğer meslek gruplarından daha fazla yıpranmak zorunda kaldığı için yıl bazında prim gün sayılarına ilave gün hakkı verilerek erken emekli edilebiliyor. 

Söz konusu meslek grupları içinde 5 yıl sınırı ile eklenen prim gün sayısı bazında 60 gün eklenen meslekler dahilinde; Kurşun ve arsenik işleri, Cam fabrika ve atölyeleri, Çimento fabrikaları, Kok fabrikalarıyla termik santrallar, Alüminyum fabrikaları, Döküm fabrikaları, Su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işler, İtfaiye veya yangın söndürme işleri, meslek çalışanları yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Haberler