SGK'dan Toplu Para Ödemesi Müjdesi

SGK'dan Toplu Para Ödemesi Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olmak için yaşını doldurup prim eksik olan vatandaşlar için toplu prim alma hakkı veriyor. Kadınlarda 20 yıl erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresini tamamlayan yaşı dolan emekli adayları prim ödemelerini geri alabilecek.

Emeklilik bekleyen vatandaşlar sistemi eleştirmektedir. Kimi emekli adayı prim doldurmuş yaş şartını tamamlamayı beklemekte kimisi ise yaş şartını doldurmuş prim eksiği bulunmaktadır. SGK prim eksiği olanlara müjde niteliğinde karar verdi.

Kuruma dilekçe yazarak kurumdan ödenen primleri geri alabilecek. Yapılan düzenlemede yanlış anlaşılan durumlar da mevcut. Bu yönetmelikle "prim günü eksik olanlar emekli oluyor" gibi bir algı yaratılsa da hakkın karşılığı tam olarak bu değil.

Emekli süresini bekleyen ama iş bulamayan dolayısıyla prim şartını tamamlayamayanlar SGK'ya ödedikleri tutarı toplu bir şekilde geri alabilecek. Bunun için 3 şart bulunuyor.

Primini geri alacak kişinin sigortalı olarak hiçbir yerde çalışmıyor ve Bağkur'lu olmaması önemli bir şarttır. Bunun dışında kişi emekli olacak yaş şartına ulaşmış olması gerekmektedir. Ayrıca geri ödeme alacak kadınlarda 20 yıl erkekler ise 25 yıl primini ödemesi koşulu vardır.

Toplu ödemelerini geri almak isteyen vatandaşalar bağlı oldukları SGK il müdürlüklerine dilekçe yazarak paralarını geri alabilecek. Ancak burada hatırlatılması gereken önemli bir husus da bulunmaktadır. Askerlik ve doğum borçlanması gibi SGK'ya yapılan toplu ödemeler geri verilmemekte olup sadece çalışılan gün üzerinden prim ödemesi alınacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.