Sıfır Araç Girişi Türkiye’ye başladı. İkinci El Fiyatları Düşecek

Sıfır Araç Girişi Türkiye’ye başladı. İkinci El Fiyatları Düşecek

Kovit 19 virüsü Pandemi süreci ile birlikte sıfır araç girişlerinde yaşanan sıkıntı sebebiyle sıfır araç alamayan vatandaşlar ikinci otomobil almaya yöneldi. Bu sebeple ikinci el araç fiyatları da abartılı bir şekilde artmaya başladı.

2019 yılının son çeyreğinden itibaren hareketlenen otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020'nin ilk iki ayında da talep artışı göstermeye devam etti. Bayiler teslimatlar için 3-4 ay gibi uzun süreleri müşteriye önerirken, yeni gelecek olan araçların fiyatları da bu sürede değişiyor. Sıfır olmayınca 2. el otomobiller de değere biniyor ve fiyatları fahiş biçimde yükseliyor.

Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber Mayıs ayında üretilmeye başlanan sıfır araçlar Türkiye’ye gelmeye başladı! Sıfır araçların gelmesiyle beraber, ikinci el araba fiyatları düşme trendine girdi. Peki, ikinci el araba fiyatları ne kadar düşer? Otomotiv sektöründe ki son gelişmeleri uzmanlar değerlendirdi.

Artan döviz kurlarından dolayı araba bayilerinin alım gücü azalmış bu yüzden de 2018 yılında, 2019 yılı için yeterli araç stoku yapılmamıştı. 2020 yılı başlangıcında pandemi süreci başlamış ve otomotiv üretimi durmuştu. Otomobil üretimin durması ve bu vesileyle stokların erimesi, ikinci el arabalara talebi arttırmıştı.

İkinci el otomotiv sektörüne olan talepler, fiyatları olağan üstü fırlatmış ve hatta bazı ikinci el araba fiyatları sıfır araç fiyatlarını geçmişti. Yaklaşık 6-7 aydır hızla artmaya devam eden ikinci el araba fiyatları, otomobil üretiminin başlamasıyla beraber pik noktasını yakaladı. Üretilen araçların Türkiye’ye ye gelmesiyle de hem sıfır araç fiyatları hem de ikinci el araba fiyatları düşüş trendine girmiş oldu.

Mercedes-Benz, Honda, Hyundai Assan, Otokar, Karsan ve Türk Traktör üretim için hazırlığa başladığını duyururken Anadolu Isuzu ise 13 Nisan 2020 tarihi itibari ile üretime başlamıştı.  Toyota üretime 11 Mayıs tarihinde başlayacağını duyururken Tofaş ise 4 Mayıs tarihinde üretimin başlayacağını duyurmuştu.

Üretimin başlamasıyla sıfır araçlara talepler arttı. Hatta o kadar talep arttı ki piyasa da halen sıfır araç bulmak halen zor. Ama özellikle geçtiğimiz hafta itibari ile bu talepleri karşılamak için Türkiye’ye sıfır araç girişleri yoğun bir şekilde başladı.

Sıfır araçlar geldikçe ikinci el araçlara da talepler azaldı. Uzmanlar, şu an için sıfır araçlara olan talepler tam manasıyla karşılanamadığı için ikinci el araba fiyatlarında sert düşüşlerin yaşanmayacağını söylüyor. Temmuz ayı sonuna kadar ise nispeten sıfır araç taleplerin karşılanabileceğine dikkat çeken otomotiv sektörü uzmanları, Temmuz sonu Ağustos başından başlamak üzere ikinci el piyasasının sert düşüşlere sahne olacağını beyan ediyor.

Türkiye’de pandemi öncesinde sıfır ve ikinci el araç fiyatları paralel gidiyordu. Döviz kurlarında ki artış sıfır araç fiyatlarını etkilediği kadar, ikinci el araç fiyatlarını da nispeten etkiliyordu. 2019 yılı sonu, 2020 yılı ocak ayında dolar 5,8 TL, Euro ise 6,6 TL civarındaydı. Şimdi ise Dolar 6,8 TL, Euro ise 7,8 TL civarında seyrediyor. Döviz kurlarında ki bu artış, sıfır araç fiyatlarına yansımış görünüyor. Dolayısı ile ikinci el araba fiyatları da nispeten pandemi öncesine göre biraz yüksek olacak. Ama döviz kuru, sıfır araç fiyatlarını direk etkilerken, ikinci el otomobil fiyatlarını nispeten etkiler.

Dünyada ilk pandemi salgını başladığında, kimse nasıl bir düşmanla karşılaştıklarını bilmiyordu. Dolayısı ile her türlü kötü senaryoya karşı alınan tedbirler doğrultusunda, başta fabrikalar olmak üzere kısmen tüm iş yerleri kapandı. Gelinen süreçte ise korona virüsün etki alanı biyografisi çizildi ve tedbirler ışığında yeniden normalleşme sürecine girildi. Çünkü virüsün hayatımızda çok uzun zaman yer alacağı öğrenildi. Üretim yapılmadan da ülkeler çok daha büyük bir sıkıntı yaşayacağından dolayı artan vaka sayılarına rağmen tüm dünyada normalleşme süreci başlatıldı.

Dolayısı ile önümüzde ki günlerde bir daha, bu şartlar seyrinde üretimlerin durdurulması söz konusu değil. Bundan dolayı da, otomobil üretimleri tam kapasite devam edecek. Bayiler ise, her türlü koşula, olasılığa tedbir olarak araç stoklarını sağlamlaştıracaklar. Sıfır araç stokları tamamlanınca da, kampanyalar, indirimler başlayacak.

Sıfır araç satışlarında yapılan kampanyalar otomatikman ikinci el fiyatlarını da, pandemi öncesinde olduğu gibi olumsuz etkileyecek ve ikinci el fiyatları normale dönecek gibi görünüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum