1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Şikayetçi Olan Kişinin Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlanamaz
Şikayetçi Olan Kişinin Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlanamaz

Şikayetçi Olan Kişinin Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlanamaz

Yaşadığı adli vakada şikayetçi olan kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması yasaya aykırıdır.

A+A-

Adli Vakadan Şikayetçi Olmak Engel Değildir
Bir okul müdürü yaşadığı adli vakadan ötürü şikayetçi olarak soruşturmaya dahil olmuştur. Sonrasında görev süresi dolan davacı müdürlük süresinin uzatılmasını istemiştir. Bu talebi inceleyen il milli eğitim müdürlüğü valilikten güvenlik soruşturması istemiştir.

Okul müdürünün görev süresinin uzatılması aşamasında bu durumdan ötürü güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanmıştır. Şikayetçi sıfatıyla hazırlık soruşturması yürütülmesi personelin görevine engel olmuştur. Okul müdürü bu işlemi idari yargıya taşımıştır. 

Yozgat İdare Mahkemesi 2019/424 Esas nolu davada bu durumu yasaya aykırı bulmuştur. Davacının kararı ile yürütmeyi durdurma kararı bulmuştur. Söz konusu kararda okul müdürünün görev süresinin uzatılması için yapılan değerlendirmenin kıstaslarına değinilmiştir. Genel ve özel şartları taşıyan adaylar, puanlama ve tercihlere göre değerlendirilecektir. 

Söz konusu davada, davacının hakkında soruşturma yürütülmesi nedeninin tek başına görev süresinin uzatılmamasına sebep olunmayacağı belirtilmiştir. Görev süresinin uzatılmaması için başkaca bir sebep de belirtilmediği hatırlatılmıştır.  Bu sebeplerle dava konusu görev süresinin uzatılmaması işleminde yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlanamaz
Söz konusu olayda adli vakalardan ötürü yürütülen soruşturma, personelin görevi ile ilgili değildir. Meslek dışında yaşanan ufak anlaşmazlıklardan kaynaklanan sorunlar adli vakalara yansımıştır ve soruşturma yürütülmektedir. Savcılıkta açık olan hazırlık dosyası ise daha sonra tarafların anlaşmasından ötürü düşmüştür. Böylesine sıradan ve hayatın içinden olan bir durumun meslek hayatı ilgisi yoktur. Davacının maruz kaldığı idari işlem kazanılmış haklarını ihlal etmiştir. 

İdare mahkemesi tarafından verilen bu karar meslekle ilgisi olmayan adli vakaların güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanamayacağını göstermiştir. Kişi hakkında adli ya da idari bir soruşturma olması tek başına yeterli değildir. Bu soruşturmalarda hangi pozisyonda olunduğu önem arz eder. Diğer bir kriter ise soruşturmaların meslek hayatı ile ilgili olup olmadığıdır. Tüm bu hususlar yetkili amirler tarafından değerlendirilmelidir ve sonra karar verilmelidir. herhangi bir soruşturmanın varlığı yüzünden hemen ret kararları verilemez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.