1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şirket Aracı Kullanan Kaymakama Kademe İlerlemesinin
Şirket Aracı Kullanan Kaymakama Kademe İlerlemesinin

Şirket Aracı Kullanan Kaymakama Kademe İlerlemesinin

Makam aracını değil, özel bir şirkete ait aracı kullanan kaymakam kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına çarptırıldı ve etik ihlal kararı verildi.

A+A-

Çifte Ceza Verildi
2017 yılında bir kaymakam kendine tahsis edilen aracı değil, bir aile dostunun şirket aracını kullanmıştır. Aracın yakıt giderleri de bu şirket tarafından karşılanmıştır. Kaymakam, çevresine bu aracın kendi özel aracı olduğunu beyan ederek kullanmıştır. 

Bu olay için İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatmıştır. Yapılan soruşturma sonucunda İçişleri Bakanlığı tarafından kaymakama kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmiştir. Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından da "Saygınlık ve Güven" ilkesini ihlalden ötürü etik ihlal kararı verilmiştir. Böylece kaymakamın fiili çifte cezaya sebep olmuştur. 

Kamu görevlileri halkın kamuya olan güvenini zedeleyecek, şüphe yaratacak ya da adalet duygusunu zedeleyecek şekilde davranmamalıdır. Kaymakamlar da ilçede devletin bir temsilcisidir. Kaymakamın özel bir aracı kendi aracıymış gibi göstererek kullanması kamuda kaymakamın itibarını zedeleyecek algı yaratmaktadır. Bulunduğu makamı suiistimal ettiği algısı yaratmaktadır. Bu yüzden söz konusu fiil, ceza hukuku alanında bir yaptırım öngörmese de disiplin hukuku açısından cezaya muhataptır. Etik kurallarına da uygun değildir. 

Etik kurulu tarafından yapılan incelemede şirket aracını kullanmaktan ötürü kaymakamın menfaat elde etmediği bildirilmiş ancak davranışı etik kurallarına aykırı bulunmuştur. Bu nedenle kaymakamın fiili çifte ceza ile cezalandırılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.