1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Son yılların en çok merak edilen meslek gruplarından olan pilotluk alanında tercih edilen helikopter pilotluğu için başvuru şartlarının neler olduğu merak ediliyor. Adaylar özellikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde Helikopter Pilotu nasıl olunur sorus

A+A-

Son yılların popüler meslek grupları arasında yerini alan pilotluk farklı dallara ayrılmaktadır. TSK’da askeri pilot olmanın yanı sıra aynı zamanda özel şirketlerde yolcu uçağı taşımacılığında verilen pilotluk görevi ve bunun dışında helikopter pilotluğu da tercih edilen meslek grupları arasındadır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde Helikopter Pilotu olmak isteyen adaylar internette ve sosyal medyada, nasıl pilot olunur? Nasıl Helikopter Pilotu olunur? Helikopter Pilotu alımları başvuru şartları nelerdir sorularını yöneltmektedir.

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Herhangi bir pilotluk için öncelikli olarak havayolları dahilinde geçen birçok aracın kullanmasının simüle edildiği ortamlarda pratik pilotluk eğitiminin alınması gerekmektedir. Askeri pilotluk için farklı düzeyde eğitim almak gerekirken, kızılay, itfaiye, jandarma gibi alanlarında da eğitimleri münhasır ve farklıdır.

Bir adayın Helikopter Pilotu olabilmesi için öncelikli olarak en az önlisans düzeyinde üniversite eğitimine sahip olmak gerekmektedir. daha sonra kurumların açtıkları Helikopter Pilotu eğitimi için öğrenci alımı sınavlarına başvuru yapmak ve yazılı/sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanan sınavlardan başarı elde etmek gerekmektedir.

standar-ic-haber-017.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Helikopter Pilotu Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel geçer bilgilerin dışında kurumların her yıl değişik kriterlerde Helikopter Pilotu alımı yaptığı biliniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü dahilinde Helikopter Pilotu eğitimi alabilmek için yeterli koşullar ise;

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2- Helikopter Pilotu eğitimi almak için 30 yaşından gün almamış olmak,

3- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak olan yazılı ve pratik sınavda başarı elde etmiş olmak,

4- Yabancı Dil Sınavından en az 70 ile geçer puan almış olmak,

5- Yapılan sağlık tahkiklerinden Helikopter Pilotu olmaya elverişlidir, raporu almış olmak gerekmektedir.

Helikopter Pilotu maaşlar 2019 yılı itibari ile hizmet verilen kuruma göre 11 Bin TL ile 16 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.