1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Sivil Memur Olarak Emekli Olan Uzman Çavuşlar Haklarını İstiyor
Sivil Memur Olarak Emekli Olan Uzman Çavuşlar Haklarını İstiyor

Sivil Memur Olarak Emekli Olan Uzman Çavuşlar Haklarını İstiyor

TSK bünyesinde iken sivil memurluğa geçirilen ve ardından da emekli edilen vatandaşlarımız sivil memur yerine uzman erbaş olarak emekli olmak istiyor.

A+A-

Kanun Değişikliği Mağduriyet Oluşturdu
TSK bünyesinde uzman çavuş olarak görev yaparken 45 yaşını dolduranlar sivil memurluğa geçirilmişti. Sonrasında personeller uzman çavuş yerine sivil memur olarak emekli oldular. Bu durum birtakım özlük haklarının kaybolmasına neden oldu. 

Kanun değişikliği nedeniyle mağdur olan uzman çavuşlar emekli kimlik kartlarında hem sivil memur hem de uzman çavuş unvanlarının yer aldığını ifade ediyor. Uzman çavuşlar yıllar boyunca mermilere göğüs gerdiklerini ifade ediyorlar. Bunun karşılığı olarak düşük özlük hakları ile emekli olmayı hak etmediklerini düşünüyorlar ve derhal düzenleme yapılmasını talep ediyorlar. 

Öyle ki bazı uzman çavuşlar sadece birkaç aylık sivil memurluk yapmalarına rağmen sivil memur olarak emekli edilmelerini açıklayamadıklarını ifade ediyorlar. Zorlu meslek hayatının hakkını bir buçuk aylık sivil memurluk yüzünden kaybeden uzman çavuşlar bu sorunun biran evvel giderilmesini talep ediyorlar. Bu konu ile ilgili yaklaşık olarak 3 bin uzman çavuşun mağdur olduğu düşünülüyor. Bu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için sivil toplum kuruluşları dahi kuruldu. Seslerini duyurmaya çalışan uzman çavuşlar yıllar boylunca yaptıkları tehlikeli görevlerin karşılığının verilmesini istiyorlar. Bunun için bir kanun değişikliği yapılması gerekiyor. Yapılması halinde sitemizden takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler