Siyasette Okulların Açılması Tartışması Alevleniyor

Siyasette Okulların Açılması Tartışması Alevleniyor

Son dönemde MEB tarafından okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağının açıklanması ile siyasiler arasında tartışmaların alevlendiği görülüyor.

Corona virüs pandemisi ne yazık ki vatandaşlarımızın olaya gerekli hassasiyeti göstermemesi nedeniyle istenilen seviyede azalmıyor. Son 1 aydır binli rakamların altına inmeyen günlük vaka sayısı gelecek açısından oldukça büyük bir endişeye sebep olurken okulların 31 Ağustosta açılacağını açıklaması tartışmaların büyümesine neden oldu.

Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlı tarından yapılan açıklamada okullarda her 4 metre kareye bir öğrenci düşecek şekilde eğitim yapılması gerektiği şeklinde ki Bakanlık yayınına açıklama getirildi. Çünkü Ülkemizde ki okul sayısı ve okulların fiziki durumu göz önüne alındığında hiçbir okulun 4 metre kareye 1 öğrenci düşecek düzenlemeyi yapması olası görünmüyor. Bu sebeple Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okullarda 4 metrekare kuralının kapalı alanın hepsini kapsadığını belirtti. Bakanın bu açıklamasına rağmen hem velilerin hem de eğitim camiasının kafasının oldukça karıştığı görülüyor. Hatta son dönemde hem eğitim camiası hem de veliler okulların 31 Ağustos tarihinde açılması kararının revize edilmesini talep ettikleri görülüyor.

2. Dalga Riski Doğabilir

Muhalefet partileri ise MEB tarafından açıklanan okulların 31 Ağustos tarihinde açılması kararının oldukça riskli olduğunu ve mevcut vaka sayıları ile okulların 31 Ağustos tarihinde açılması durumunda vaka sayılarının çok hızlı bir şekilde artabileceği uyarısında bulunuyorlar. Özellikle dünya genelinde sonbahar aylarında 2. Dalga beklentisinin oldukça yükseldiği ifade edilirken okulların mevcut fiziki durumunun 4 metre kare ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının imkansız hale getirdiği eleştirileri yapılıyor. MEB Ziya Selçuk’ta son yaptığı açıklamada okulların açılmasına yönelik açık bir kapı bıraktığı görülüyor.

İkili Eğitime Geçilebilir

Okullarda 4 metrekare ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının oldukça zor olduğu belirtilirken bunu açmak için bakanlığın okullarda ikili eğitime geçmeyi alternatifler arasında değerlendirildiği belirtiliyor. Fakat böyle bir durumda özellikle büyük şehirlerde sabah çok erken ve akşam geç bitecek derslerin ulaşım ve güvenlik anlamında büyük bir risk oluşturacağı ifade ediliyor. Bakanlık tüm bu durumlara karşı en büyük kozunun ise geçen sene büyük tecrübe kazanılan uzaktan eğitim çalışması olduğu belirtiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.