Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Sokağa Çıkma Yasağı Mı Geliyor? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Koronavirüs (Covid 19) salgın sürecinde vaka sayıları artmaya başladı. Yeniden artış yaşanan vaka sayısında kritik seviyelerin de aşılması halinde sokağa çıkma yasaklarının gündeme alınacağı iddia edildi. İşte detaylar…

2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de Mart ayının ikinci haftasından itibaren baş gösteren salgın vakalarının ardından alınan tedbir kararlarının uygulanmasına devam ediliyor.

Geçtiğimiz ay içerisinde vaka sayılarının kontrol altına alınması ile birlikte normalleşme süreci ilan edilirken; hem yaz aylarının mevsim koşulları ve tatil döneminin aktif bir şekilde geçmesi hem de toplu organizasyonlara müsaade eden dini bayramların bu süreçte yaşanması sebebi ile sosyal mesafe kurallarının bozulduğu gözlemlendi.

Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre; özellikle İstanbul’da toplu taşımalarda kural ihlallerinin tespit edildiği ve söz konusu durumların ardından sağlık çalışanlarının süreci protesto edecek raddeye geldiklerini beyan etti.

Geçtiğimiz günlerde yapıla tüm uyarılara rağmen Kurban Bayramında toplu dolaşımlarını kısmayan vatandaşların, özellikle vapura yetişmek için kitleler halinde ve yan yana koştukları görüntünün ve buna benzer durumların sonuçlarının çok ağır olarak ülke geneline döneceği ifade edilirken; şuan için uygulanan cezai işlemlerin arttırılması konusunun masada olduğunun altı çizildi.

Sokağa Çıkma Yasakları Gelebilir

Şuan için sokağa çıkma yasaklarının gündeme gelmeyeceğini belirten Bilim Kurulu üyesi tarafından yapılan açıklamaya göre vaka sayılarındaki artış bu şekilde artarak devam ederse kritik seviyeye kadar vaka seviyesiyle karşı karşıya kalınabileceği açıklandı.

Söz konusu rakamların yeniden 2000 seviyelerine kadar çıkması ile birlikte alınacak ilk önlem olarak sokağa çıkma yasaklarının yeninden gündeme geleceği belirtilirken; vatandaşların tedbirli şekilde davranacakları her gün için tüm Türkiye’nin önemli bir kazanım sağlayacağına yapılan vurgular artarak ifade edilmeye devam ediyor.

Sağlık Çalışanlarına Destek Olunmalı

Bilim Kurulu üyesi İlhan tarafından yapılan açıklamada; bu süreçte en çok da sağlık çalışanlarının öncelenmesi gerektiği belirtilirken; gün aşırı mesai yapan personellerin kendi canları pahasına görev yaptıkları ve vatandaşların bu bilinç ile daha fazla dikkat etmesi noktasında hassasiyet göstermeler, gerektiğine dikkat çekildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum