1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son 5 Yılda En Fazla Hâkimlerin Maaşları Arttı
Son 5 Yılda En Fazla Hâkimlerin Maaşları Arttı

Son 5 Yılda En Fazla Hâkimlerin Maaşları Arttı

Kamu personelinin maaşlarına getirilen iyileştirmeler göz önünde bulundurulduğunda maaşına en fazla zam yapılan çalışanların hâkimler olduğu tespit edildi.

A+A-

Mesleklere Göre Zam Oranları 
Son 5 yıllık süreç değerlendirildiğinde maaşlarda en çok artış yaşayan meslek grubu 1.sınıf hâkim ve savcılar oldu. Yaklaşık olarak %72 oranında artış gösteren maaşları 12 bin liranın üzerine çıktı. Hâkim ve savcıların ardından ise profesörler geldi. En az 4 yıldır profesörlük yapan bir kişinin maaşı da son 5 yıl içerisinde %71,5 oranında artış gösterdi ve 8 bin 300 liranın üzerine çıktı. 

Bu iki meslek mensuplarının yanı sıra diğer meslek gruplarında da ciddi artışlar yaşandı. Bu kapsamda %50’nin üzerinde maaşında artış yaşayan meslek gruplarından bazıları şunlardır: öğretmen, vaiz, polis memuru, mühendis, avukat, genel müdür vd. 

Maaşları yüksek olan meslek gruplarındaki kimselerin maaşlarına gelen zam miktarları yüzde olarak diğerleriyle aynı gibi görünse de maaşlara yansıyan miktar çok daha fazla olmaktadır. Zira 10 bin lira maaş alan bir müsteşarın maaşına gelen %50’lik bir zam 5 bin lira artışa neden olurken 4 bin lira maaşa sahip olan bir avukata gelen %50’lik zam 2 bin lira olarak yansımaktadır. Dolayısıyla aradaki makas da her geçen gün artmaktadır. Bu durumda hükümet bazen müdahaleler yaparak bazı meslek grupları lehine zamlar yapabilmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.