Son Dakika! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Son Dakika! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası tarafından faiz kararı açıklandı. Buna göre faizlerde değişiklikle ilgili tüm detaylar belli oldu. Naci Ağbal Başkanlığındaki toplantı sonrası Merkez Bankasının faiz kararına dair son dakika detaylar haberimizde.

Merkez bankası 21 Ocak 2021 tarihli toplantıya Naci Ağbal Başkanlık etti. Para Politikası Kurulu Kararı kapsamında faiz oranı da belli oldu. Yapılan toplantı sonrasında faizlerde değişiklik yapılmadı buna göre Merkez Bankası toplantısı sonrasında Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Güçlü Seyir Devam Ediyor

Merkez Bankası kurul kararı sonrası yapılan açıklamada iktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir denildi. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle birlikte, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir.

Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır açıklaması yapıldı.

Enflasyonda Düşüş ve Fiyat İstikrarına Kadar Değişmeyecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Kararı 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir.

Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır açıklamasına kurulda yer verildi.

Sıkı Para Politikası Duruşu

Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum