Son Dakika! Taşeronlara Ödenecek Yüzdelik Dilim Ödemesi Kararı

Son Dakika! Taşeronlara Ödenecek Yüzdelik Dilim Ödemesi Kararı

Taşeron işçilerin asgari ücret üzerinden hesaplanan yüzdelik dilimlerine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeyin yazısı göndermişti. Ancak yeni yazı ile ödemelerin askıya alındığını bakanlık 81 İl Müdürlüğüne göndererek bildirdi.

Taşeronlar hakkında son dakika kararı. Taşeron işçiler asgari ücret yüzdelik dilim alacakları günü beklerken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 81 il Müdürlüğüne gönderdiği yazı ile ödemelerin askıya alınmasını bildirdi.

Bakanlık hukuki süreç devam ettiği üzerine bu karara gitmiştir. Peki süreç hangi aşamalardan geçtiği şöyle:

Öz Büro İş Sendikasının Bakanlığı bünyesinde sürekli işçi kadrosunda çalışan üyelere ait ücretlerin kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği ve eksik ödenen tutarlar için Bakanlık aleyhine dava açıldığı belirtilerek; üyelere 1/12019 tarihinden itibaren eksik ödenen ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi istenmektedir. Söz konusu ödemenin yapılmasına ilişkin yazı ilgisi nedeniyle yazımız ekinde gönderilmektedir.

Sürekli işçi kadrosunda çalışmakta olan üyelerinin ücretlerinin, kadroya geçirildikleri 2/4/2018 tarihinden önceki ihale şartnameleri uyarınca asgari ücretin belli bir oranda fazlası olarak belirlendiği üyelerinin kadroya geçirildikten sonra 2018 yılının sonuna kadar ihale şartnameleri ile kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin ücretlerine yansıtılarak ödenmeye devam edildiği, ancak 2019 yılında belirlenen asgari ücret dikkate alınmayarak ihale sözleşmelerinde yer alan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği Üyelerinin ücretlerinin eksik ödenmesi nedeniyle Bakanlık aleyhine Ankara 44. İş Mahkemesinde 2019/651 esas sayılı dosyası ile bakiye ücret, ilave tediye ve ikramiye alacağı konularında dava açıldığı, 10/7/2020 tarihinde karara bağlandığı ve davanın kabulüne karar verildiği, Açılan davaların emsal niteliğinde olduğu, söz konusu ücret alacaklarının mahkemeye intikal etmesi halinde ücret alacağı yanında mahkeme masrafları ve vekalet ücretlerinin de Bakanlığımıza yükleneceği, bu durumun yüklü miktarda kamu zararının oluşmasına neden olacağı, Tüm nu nedenlerle, üyelerinin 1/1/2019 tarihinden itibaren eksik ödenmekte olan ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi, aksi halde yasal yollara başvurulacağı konusundaki ilgide kayıtlı yazısı ilgisi nedeniyle ilişkide gönderilmektedir."

Taşeron işçilerin maaşlarının KHK ile kadroya alınma sürecinde düzenleme ile yapıldı. Bu düzenlemelerde asgari ücretten daha yüksek ücret alan işçiler kadroya geçtikten sonra asgari ücretten maaş almaya başladılar. Bu maaş düzenlemesinin ardından bazı taşeron işçiler bu düzenlemenin iptali için dava açtılar ve bu davayı kazandılar. Bu kapsamda taşeron işçilere kadro sürecinden sonra yüzdelik dilim düzenlemesi yapılmış oldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile taşeron işçi yetkili sendikasının yapacağı görüşmelerde bu düzenleme talebinin gündeme gelmesi beklenmekte idi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum