Sonradan Oluşan Boş Kadroya Yedek Adaylardan Atama Yapılabilir mi

Sonradan Oluşan Boş Kadroya Yedek Adaylardan Atama Yapılabilir mi

Görevde yükselme sınavında ilan edilen kadrolarda bulunmayan, sonradan boşalan kadrolara yedek adaylardan atama yapılamaz.

Hukuki Olay
Aile Bakanlığında yaşanan olaya göre bir yedek aday görevde yükselme ilanında yer almayan ve sonradan oluşan başka bir birimde bulunan boş kadroya atama istemiştir. İdare bu talebe olumsuz cevap vermiştir. Yedek aday bu durumu yargıya taşımıştır. Yerel mahkeme görevde yükselme sonucu ile belirlenen yedek adayların 2 yıl boyunca boşalan kadrolara atandığı gerekçesi ile davacıyı haklı bulmuştur.

Temyiz ile Danıştay 2. dairesinde incelenen davada ise yerel mahkeme kararı bozulmuştur. Danıştay sadece görevde yükselme ilanında yer alan boş kadrolara atama yapılabileceğini belirtmiştir. 

Gerekçeli Karar
Danıştay 2. Dairesi 2017/3587 E., 2017/8375 K. 27.12.2017 tarihli kararında karar düzeltmeyi talep eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı haklı bulmuştur. 

Yerel mahkeme görevde yükselme sınavı sonucu kadro yetersiz kaldığı için yedek kalan adayların iki yılı aşmamak kaydıyla aynı unvanlı kadro veya pozisyonlar için yapılacak bir dahaki sınava kadar geçerli olduğu gerekçesi ile hüküm kurmuştur. Danıştay ilgili kanun maddesinden görevde yükselme sınavı yapılma süresinin 2 yılı geçmemek olarak anlaşılması gerektiğini, bu şekilde atama yapılacaksa başarı sıralaması en yüksek ola adaydan başlayarak atanmasının hakkaniyete uygun olduğunu aktarmıştır. 

Davacının görevde yükselme sınavında 8. yedek olarak atamasının yapılmasının mümkün olmadığına karar vermiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.