Sosyal Denge Tazminatı 2020 İçin Belli Oldu

Sosyal Denge Tazminatı 2020 İçin Belli Oldu

Bazı kamu görevlilerine en yüksek devlet memuru aylığını geçmeyecek şekilde sosyal denge tazminatı ödenmektedir.

Kimler Alabilir?

Sosyal denge tazminatı ödemesi belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinin kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen 4/B’li kamu görevlilerinden bazılarına ödenmektedir. Sosyal denge tazminatı sözleşmesi imzalayan il özel idaresi ve belediye personelleri de bu ödemeden yararlanabilecektir. Aynı unvan ve pozisyondaki diğer belediyeler sözleşme imzalamamışsa personeller bu ödemeyi alamayacaktır. Kamu görevlilerinin sendika üyesi olup olmadığı ise fark yaratmayacaktır. 

Miktarı Ne Kadar?

2020 yılında ödenecek olan sosyal denge tazminatı en yüksek memur aylığını aşamaz. Tazminatın miktarı en çok üyeye sahip olan kamu sendikası ile yapılan anlaşma neticesinde belirlenecektir.

2020 yılında ödenecek olan sosyal denge tazminatı miktarı belli olmuştur. İlk 6 ay içinde gelir vergisinin ilk diliminde (%15) olanlar için en fazla 1.169 TL olacaktır. Gelir vergisinin ikinci diliminde (%20) olanlar içinse en fazla 1.100 TL olacaktır. Bu rakamlara bakıldığında 2019 yılına göre 61 lira artış kaydedildiği görülmektedir.

Sosyal denge tazminatından yararlanmak isteyen mahalli idareler bazı şartları sağlamalıdır. Vadesi geçmiş vergi, sosyal güvenlik primi ile Hazine ve Maliye Bakanlığına olan borç tutarları son bütçe yılı gelirlerinin %10’unu aşmamalıdır. Ödenmeyen aylık ve ücret borcu olmamalıdır. Son yıldaki personel gideri, bütçe gelirlerinin %30’unu aşmamalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.