Sözleşmeli Er ve Erbaşları Sevindiren Haber! İşte Tüm Detaylar

Sözleşmeli Er ve Erbaşları Sevindiren Haber! İşte Tüm Detaylar

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan sözleşmeli er ve erbaşlar ile ilgili düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Sözleşmeli er ve erbaşları çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili yeni düzenlemeler gündeme gelmeye devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak AK Parti tarafından bir kanun teklifi hazırladı. Önemli değişiklikler içeren kanun teklifinde en büyük sorunlardan biri olan mesai saatleri de bulunuyor.
 
AK Parti sözleşmeli er ve erbaşlara yönelik kanun teklifini hazırladı. TSK'da önemli değişikliklere gidiliyor Teklif Komisyona Geldi. Sözleşmeli er ve erbaşları ilgilendiren önemli değişiklikler içeren teklif önceki gün TBMM Başkanlığından komisyona gönderildi. 

Kışlada kalan sözleşmeli er ve erbaşların en büyük sıkıntılarından biri olan sadece hafta sonu dışarı çıkmalarıydı. Hazırlanan kanun teklifinde bu sorunu ortadan kaldırmak için er ve erbaşların hafta içi de mesai saatleri dışında dışarı çıkabilmeleri sağlanacak. Kanun teklifinde yer alan madde şu şekilde:  

Kanun teklifinde uzman erbaş alımı hakkında bir detaya yer verildi. Uzman erbaş ve sözleşmeli er alımının teşvik edileceğine yer verilen madde adayları sevindirdi. 

Komisyona gelen teklif önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlayacak. Komisyondan geçtiği takdirde ise TBMM Genel Kuruluna sevk edilecek. Genel kurulda da teklifin her maddesi görüşülüp oylandıktan sonra oylamada kabul görmesi halinde düzenleme son olarak Cumhurbaşkanının onayına sunulacak. Onaylanması halinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Kanun teklifini onaylanması durumundan Kışlada kalan sözleşmeli er ve erbaşların en büyük sıkıntılarından biri olan sadece hafta sonu dışarı çıkma sorunu da ortadan kalkmış olacak.

Söz konusu maddede yeni uzman erbaş ve sözleşmeli er alımının teşvik edileceği cümlesine yer verildi. Er ile erbaşlara hafta sonu izni ile akşam izinleri verilecek olması nedeniyle mevcut sayıda eksiklik olacak ve yeni alımlar yapılacak.

Sözleşmeli er ve erbaş nedir/kimdir?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişidir.

Sözleşmeli er ve erbaş olmak için aranan şartlar/nitelikler nelerdir?

Türk vatandaşı olmak, En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. Türk Silâhlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde uzman erbaşlar için belirtilen şartları taşımak, Muvazzaflık hizmeti sırasında veya terhisinden itibaren üç yıl içinde müracaat etmek ve müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak, Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak, Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak, Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından, Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından, 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkum olmamak. Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay ve daha fazla hapis cezası ile mahkum olmamak, Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak, Yapılacak olan fiziki kabiliyet testi ve mülakatlarda başarılı olmak şartları aranmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.