1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Sözleşmeli Er ve Erbaşların Memur Olabilmesinde Aranan Şartlar
Sözleşmeli Er ve Erbaşların Memur Olabilmesinde Aranan Şartlar

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Memur Olabilmesinde Aranan Şartlar

TSK bünyesinde sözleşmeli er veya erbaş olarak görev yapanların memur kadrosuna geçebilmeleri için aşağıda sıraladığımız şartların sağlanması gerekiyor.

A+A-

TSK Başvuru Şartları
Sözleşmeli er ve erbaş olarak görev yapanlara kamuda memur olma hakkı tanınmaktadır. Ancak tüm sözleşmeli er ve erbaşlar bu haklardan faydalanamıyor. İlk olarak sözleşmeli er ve erbaş kadrosunda 7 hizmet yılının doldurulması gerekiyor. Bu kişiler hakkında verilen nitelik belgelerinin olumlu olması da aranan şartlardan bir diğeridir. Bu şartları sağlayan adayların ayrıca atanacakları kurumdaki kadronun şartlarını da sağlamaları gerekmektedir. 

Tüm bu şartları sağlasalar dahi sözleşmeli er ve erbaşların kesin olarak atanması söz konusu değildir. Zira her yılın Şubat ayı sonuna kadar memur olmak isteyen er ve erbaşların isimleri Devlet Personel Başkanlığı’na iletilmektedir. Sonrasında ise adaylar mülakata tabi tutuluyor ve başarılı olanların atamaları ilgili kurumlara gerçekleştiriliyor. Başvuranlar arasındaki ilk sıralama ise hizmet yılına göre gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla daha çok hizmet yapan er ve erbaşların daha şanslı olduğunu ifade edebiliriz. 

Bu düzenlemeden faydalananlar ikinci defa yararlanamıyor. İlkinde kazanmasına rağmen göreve başlamayanlar da bir daha bu haktan istifade edemeyecektir. Memur olarak atanan sözleşmeli er ve erbaşlar atandıkları tarih itibariyle aynı kadrodaki memurların tüm özlük haklarına kavuşmaktadır. Bu sayede 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmakta ve buna göre emeklilik elde etmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.