Sözleşmeli Er ve Uzman Erbaş-Onbaşı Alımı Bekleyenlere Müjdeli Haber

Sözleşmeli Er ve Uzman Erbaş-Onbaşı Alımı Bekleyenlere Müjdeli Haber

Sözleşmeli Er ve Uzman Erbaş-Onbaşı Alımı ile ilgili olarak vatandaşların merakla beklediği kanun teklifi TBMM'ye geldi. Bu kanun teklifi ile sözleşmeli uzman erbaş ile sözleşmeli erler için düzenleme yapılacağı açıklandı.

TBMM'ye bir kanun teklifi sunuldu. AK Parti tarafından hazırlanan "Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi "  TBMM'ye sunuldu ve kanun teklifi Plan Bütçe Komisyonu'na sevk edildi. AK Partili Mehmet Sait Kirazoğlu'nun ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi ile sözleşmeli er ile uzman erbaşlıkta değişiklik yapılması öngörülüyor. 

Yayımlanan kanun teklifinin tam metninde sözleşmeli er ve erbaşlıkla ilgili şu ifadelere yer verildi:

Er ve erbaşlar, günlük mesai bittikten sonra ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılabilecekler. Madde önümüzdeki günlerde TBMM'de görüşülecek.

Söz konusu maddede yeni uzman erbaş ve sözleşmeli er alımının teşvik edileceği cümlesine yer verildi. Sözleşmeli Er ve erbaşlara hafta sonu izni ile akşam izinleri verilecek olması nedeniyle mevcut sayıda eksiklik olacak ve yeni alımlar yapılacak.

Söz konusu kanun teklifinde yeni alımlara dair bir cümle uzman erbaş ve er adaylarını sevindirdi. 

Sözleşmeli er ve erbaş nedir/kimdir?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişidir.

Sözleşmeli er ve erbaş olmak için aranan şartlar/nitelikler nelerdir?

Türk vatandaşı olmak, En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak, Türk Silâhlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde uzman erbaşlar için belirtilen şartları taşımak, Muvazzaflık hizmeti sırasında veya terhisinden itibaren üç yıl içinde müracaat etmek ve müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak, Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak, Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak, Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından, Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından, 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148 inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkum olmamak.Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay ve daha fazla hapis cezası ile mahkum olmamak, Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak, Yapılacak olan fiziki kabiliyet testi ve mülakatlarda başarılı olmak şartları aranmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum