1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sözleşmeli Kamu Personelleri Hangi Durumlarda Nakil Olabilir
Sözleşmeli Kamu Personelleri Hangi Durumlarda Nakil Olabilir

Sözleşmeli Kamu Personelleri Hangi Durumlarda Nakil Olabilir

Sözleşmeli kamu personelleri nakil hakkına sahip olmadıkları için sadece belirli şartların oluşması halinde nakil olabilirler.

A+A-

Eş Durumu
Sözleşmeli kamu personelleri eş durumundan dahi tayin isteyemiyor. Ancak bulundukları yerde en az 1 sene fiilen çalışmış olanlar geçmek istedikleri yerde de boş kadro bulunması halinde eş durumundan nakil isteyebilir. Bunun yanı sıra yanına gidilecek eşin mevzuat hükümlerine göre zorunlu yer değiştirmeye tabi bir personel olması da gerekiyor. 

Sağlık nedeniyle yer değişikliği yapmak isteyen personellerin bulundukları ilde devlet hastaneleri tarafından hastalığı ile ilgili hizmet alamadığını belgelemesi gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık nedeniyle mazeret tayini olmayacaktır. Personelin sadece kendisinin değil eşi, çocukları, bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası gibi kimselerin hasta olması da sağlık mazereti kapsamında değerlendirilecektir. 

Eşi şehit olan sözleşmeli kamu personellerine de bir defaya mahsus olmak üzere yer değişikliği hakkı verilmektedir. Bu durumda da personelin gitmek istediği yerde boş kadronun bulunması şartı aranmaya devam edecektir.

Görüldüğü üzere sözleşmeli personellerin nakil süreçleri son derece katı şartlara bağlanmıştır. Bu da çeşitli sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Sözleşmeli personellerin daimi kadrolara geçirilmesi nakil haklarının da esnetilmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla pek çok açıdan kadro almak büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu konuda talepler Meclis’e iletilse de hali hazırda herhangi bir kanun çalışması bulunmadığını belirtmek gerekir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.