1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Sözleşmeli Memurlar Arasında Dahi Farklı Uygulamalar Var
Sözleşmeli Memurlar Arasında Dahi Farklı Uygulamalar Var

Sözleşmeli Memurlar Arasında Dahi Farklı Uygulamalar Var

Diyanet, MEB ve Sağlık Bakanlığı kamu personelleri dışında kalan sözleşmeli personellere kanun yerine bakanlar kurulu kararı uygulanmaktadır.

A+A-

Eşitler Arası Eşit Uygulama
Kamu kurumlarında sözleşmeli statüde çalışan çok sayıda personel bulunuyor. Ancak bunlardan sadece MEB, Diyanet ve Sağlık Bakanlığı kamu personelleri kanunda yer alan düzenlemelere tabi olarak nakil işlemlerini yapabilmektedir. Geriye kalan diğer sözleşmeli personeller ise 1978 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararına göre nakil işlemlerini yürütmektedirler. Sözleşmeli personeller ise uygulamada karşılaştıkları nakil sorununun biran evvel çözülmesini talep ediyorlar. Sadece nakil konusunda değil diğer tüm özlük hakları konularında da sorunların giderilmesi için kadroya geçirilmeyi talep ediyorlar. 

Becayiş Uygulaması 
Sözleşmeli statüde çalışmakta olan personellerin nakil hakları çok katı şartlara tabi tutulmuştur. Buna karşılık becayiş hakkı tanınmaktadır. Bu hak sayesinde aynı kurumda aynı görevi ifa eden iki personel karşılıklı olarak yer değiştirebilmektedirler. Bunun için iki tarafın da bulundukları yerde en az 1 yıl boyunca çalışmış olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak kurumlarının da nakil taleplerini kabul etmesi gerekmektedir. 

Sağlık Mazereti 
Sözleşmeli personellerin yer değiştirmek için başvurabilecekleri bir diğer yöntem ise sağlık mazereti ile tayin işlemleridir. Tedavisi bulunduğu ilde yapılamayan bir sözleşmeli personel hastanelerden bu konu hakkında bir yazı aldıktan sonra kurumuna müracaat etmelidir. Ardından da tayin olmak istediği ili belirterek tercihte bulunmalıdır. Kurumlar genellikle bu talepleri toplu bir şekilde değerlendirip yine topluca açıklamaktadır. Sağlık sorunları nedeniyle tayin yönteminde bulunduğu ilde tedavi edilemeyen tüm hastalıklar kapsam dahilindedir. 

Eş Durumu
Sözleşmeli olarak çalışan personellerin maalesef ki eş durumundan atamaları yapılamamaktadır. Sözleşmeliliğin en büyük eksilerinden birisi olan bu konuda ise herhangi bir çalışma maalesef ki yapılamadı. Ancak şehit eşi olanlar için ek bir uygulama mevcuttur. Bu kimseler bir defaya mahsus olmak üzere tayin talebinde bulunabilir. Ayrıca güvenlik sorunu var ise bu durumda kurumu da tayin işlemlerini başlatabilir. Ancak tüm bu tayin imkanları son derece kısıtlı kalmakta ve sözleşmeli personellerin büyük bir çoğunluğu sözleşme süresi boyunca aynı yerde görev yapmak zorunda kalmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.