1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakatları Başladı
Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakatları Başladı

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakatları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımları için sözlü sınav aşamasına geçildi. Puanlar Adaletli Verilmeli...

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştiriliyor. Sözleşmeli öğretmen alımı için ilk etapta KPSS puanına göre başvurular alındı. Sonrasında ise sözlü sınav aşamasına geçilecek. Sözlü sınav aşaması 12 Haziran tarihi itibariyle başladı. Son tarih ise 30 Haziran olarak belirlendi.

Sözlü sınav konusu düzenli olarak gündeme geliyor. Zira KPSS’den yüksek puanlar alınmasına rağmen mülakatlarda düşük puan verilen adaylar elenmektedir. Bu durum da adaylar ve toplum arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasına neden olmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu durumun oluşmayacağını önceden dile getirmişti. Ancak az da olsa bu tür olaylara rastlanıldı. 

Adaylar mülakatların güvenlik soruşturması gibi kullanılmamasını istiyorlar. Zira mülakattan başarılı olan adaylara ek olarak güvenlik soruşturması da yapılıyor. Eğer soruşturma neticesinde bir sorun varsa bu durumda adayın elenmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla hakka uygun bir şekilde adil bir puanın verilmesi adaletli olacaktır. Ayrıca sözlü sınav usullerine layıkıyla riayet edilmesinde de fayda vardır. Aksi takdirde sözlü sınavı usulsüz yapılmış olacak ve idare mahkemelerinden bu sınavlar dönecektir. Kamuya ek maliyet oluşturacak bu tür davaların oluşmaması için hakkaniyetli davranılmalıdır. Bu tür durumların oluşması vicdanları yaralamaktadır. Aynı zamanda hukuka aykırı durumların oluşması da pek ala mümkün olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.