Sözleşmeli Öğretmen Sağlık Mazereti Sonuçları Açıklandı

Sözleşmeli Öğretmen Sağlık Mazereti Sonuçları Açıklandı

Sözleşmeli öğretmenlerin merakla bekledikleri mazeret tayini sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklandı.

Valiliklere Gönderildi 
Sözleşmeli öğretmenler imza attıkları sözleşme gereğince 4+2 yıl boyunca başka bir yere tayin isteyememektedirler. Ancak sağlık gibi önemli mazeretlerin olması durumunda bu mazeretler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilmekte ve uygun görülmesi durumunda atamalar gerçekleştirilmektedir. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruya sağlık mazeretinde bulunan öğretmenleri mazeret sonuçları açıklandı. Buna göre toplam 331 öğretmenin mazeret talebi olumlu sonuçlandı. Sonucu kabul olarak sonuçlanan adayların atama kararnameleri de valiliklere gönderildi. Böylelikle öğretmenlerin kısa süre içerisinde yeni görev yerlerinde başlamaları sağlanacaktır. 

Eş Durumu Tayini 
Sözleşmeli öğretmenlerin mazeret taleplerinden birisi de eş durumudur. Ancak bu talebin kabul görmediğini ifade etmemiz gerekir. Zira sözleşme gereği eş durumu tayinlerinin gerçekleştirilmeyeceği önceden belirlenmiştir. Ancak sağlık durumları önceden öngörülebilir bir durum olmadığı gibi tedavi imkanları her yerde aynı da olmamaktadır. 

Öğretmenler eş durumu ataması için kadroya geçmeyi beklemelidirler. Aksi takdirde eş durumundan tayin imkanı mümkün olmayacaktır. Bu uygulama sayesinde özellikle Doğu Anadolu gibi mahrumiyet bölgelerinde öğretmenlerin sürekli değişmesinin de önüne geçilmektedir. Bu da kaliteli ve sürekli bir eğitimin yapılmasını sağlamaktadır. Eğitime erişimde fırsat eşitliği açısından da bu konu oldukça önemlidir. Ancak bir yandan da aile birliğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.