1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sözleşmeli Öğretmenlerin Mazeret Nakilleri Başlıyor
Sözleşmeli Öğretmenlerin Mazeret Nakilleri Başlıyor

Sözleşmeli Öğretmenlerin Mazeret Nakilleri Başlıyor

MEB, Milli eğitim bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin mazerete bağlı iller arası nakline ilişkin duyuru yayımladı. Başvurular 2 Eylül’de Alınıyor...

A+A-

Başvurular 2 Eylül’de Alınıyor
Milli Eğitim Bakanlığı
bünyesinde çalışmakta olan sözleşmeli öğretmenlerin mazerete bağlı olarak nakil başvuruları 2 Eylül 2019 tarihi itibariyle alınmaya başlayacaktır. Başvurular 4 Eylül 2019 günü saat 17.00’da sona erer. Alınan başvurular değerlendirilerek sonuçlar 6 Eylül 2019 tarihinde açıklanacaktır. Yani yer Değiştirme İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi 6 Eylül 2019 günü olacaktır.

MEB Sözleşmeli öğretmenlere tanınan mazerete bağlı yer değiştirme hakkı sınırlı olarak tanınmıştır. Kadrolu öğretmenler eş durumu, sağlık, can güvenliği gibi çeşitli sebeplerden mazeret tayin hakkına sahiptir. Ancak sözleşmeli öğretmenlere yalnızca sağlık mazereti ile yer değiştirme hakkı tanınmıştır. 

Sağlık Mazereti
Sözleşmeli öğretmen kendisi, eşi ve çocuğu ile anne ve babasının sağlık mazereti ile yer değişikliği yapabilir. Bu kişilerin sağlık durumuna ve tedavisinin mevcut ilde yapılamayacağına ilişkin sağlık kurulu raporu alınacaktır. Mevcut yerdeki devlet ve üniversite hastanelerinde bu hastalığın tedavisinin yapılamıyor olması gerekir. 6 aylık sürenin hesabında ise sağlık raporu almak için başvuru yapılan gün esas alınır. 

Bu tür bir mazereti olan sözleşmeli öğretmen, süresi içinde başvurusunu yapmalıdır. Öğretmenler süresi içinde MEBBİS üzerinden başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra yukarıda şartlarını belirttiğimiz şekilde sağlık raporu alınacaktır. Sözleşmeli öğretmen kendisi için değil yakınının sağlık durumundan ötürü mazeret tayini istemişse, vukuatlı nüfus kayıt örneği de sunacaktır. 

Sunulan belgeler öğretmenin eğitim kurumu tarafından taranarak sisteme yüklenir. Yapılan başvurular il milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylanır. Onaylanmayan başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvurular yalnızca elektronik ortamdan yapılacaktır. Başka yollarda yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. 

Yer değiştirme talepleri incelenecektir ve hizmet puanı üstünlüğüne göre atamalar yapılacaktır. Hizmet süresi eşitse göreve önce başlayan öğretmen öncelikli olarak atanacaktır. Atamalarda norm kadro durumu, öğretmen ihtiyaçları gibi diğer kriterler de gözetilecektir. 

Yer değiştirmesi yapılan öğretmene ilişkin kararname sistem üzerinden il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir. Görev yeri, atanılan il milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenecektir. Sonuçlar ise 6 Eylül’de açıklanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.