1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sözleşmeli Personel, Sözleşmesini Feshederek Öğretmenliğe Atanabilir
Sözleşmeli Personel, Sözleşmesini Feshederek Öğretmenliğe Atanabilir

Sözleşmeli Personel, Sözleşmesini Feshederek Öğretmenliğe Atanabilir

Sözleşmeli personel olarak görev yapan kişi, sözleşmeli öğretmen olarak atandığında 1 yıl kuralına takılmadan işe başlayabilir.

A+A-

Atandıktan Sonra Sözleşme Feshedilmelidir
Kamu kurumda sözleşmeli personel olarak istihdam edilen kişi aynı zamanda öğretmenlik mezunu ise öğretmenlik için atanmaya hakkı vardır. KPSS sınavına hazırlanmak için ya da atandıktan sonra göreve başlamak için sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir. Bu durumda fesihten itibaren 1 yıl içinde kamu kurumlarında çalışma yasağı kişiyi etkileyecek midir?

Sözleşmeli personeller hizmet sözleşmesine aykırı hareket ederse, sözleşme kurum tarafından feshedebilir ya da personel sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilir. Bu durumlarda fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmedikçe yeniden kamu kurumlarında istihdam edilemez. Düzenleme aleyhte görünse de 3 istisnası vardır.

Bunlardan biri de personelin öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara atanmak suretiyle unvan değişikliğinin yapılmasıdır. Yani öğrenimden ötürü kazanılacak olan unvana atanma halinde 1 yıl şartına takılmayacaktır. Öğretmenlik unvanı öğrenimle kazanılır ve ilgili cetvelde sayılan unvanlardandır.

Ancak önceden istifa ederek KPSS’ye hazırlanan personel 1 yıl şartına takıldığı için göreve başlamayacaktır. Personelin öğretmen olarak atanmaya hak kazandıktan sonra mevcut görevinden istifa etmesi gerekir. Sınava hazırlanmak için istifa halinde söz konusu istisna kapsamına girilmeyecek ve tek taraflı fesih nedeniyle kamuda 1 yıl boyunca istihdam edilmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.