Sözleşmeli personellere taşeronlar uygulaması! Memur Sen Açıkladı…

Sözleşmeli personellere taşeronlar uygulaması! Memur Sen Açıkladı…

Sendikaların yoğun gündem içerisinde yaptığı açıklamalar bir yenisi daha eklendi. Kamuda sözleşmeli personel olarak hizmet vermeye devam eden personeller için Memur Sen’den taşeronlar çıkışı geldi! İşte detaylar…

Kamu personeli statüsünde emek vermeye devam eden çalışanların son dönemlerde sorun yaşadıkları en yoğun alan olarak kadro alma sürecinde mağdur kaldıkları iddia edildi. Sözleşmeli kamu personelleri için taşeronlar hakkında alınan kararlar referans gösterildi. Sendikalardan konu ile ilgili güncel talepler var! İşte sendika  Memur Sen tarafından gündeme getirilen konu ve sürece dair detaylar.

Sözleşmeli Kamu Personeli Sorunu

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli kamu personeli olarak hizmet vermeye devam eden çalışanların haklarının savunulması için çalışanların performanslarının da hesaba katıldığı ve hem çalışanların hem de kamu kurumlarının çalışma disiplini dahilinde menfaatlerinin kollandığı bir sistem ile sözleşmeli çalışma prosedürünün sona ermesi gerektiği hakkında fikir beyan edildi.

Sözleşmeli ve kısmi zamanlı imzalanan sözleşmelerin akabinde hem çalışanların tam motivasyon ile işlere odaklanma sorunu yaşadığı hem de kamu kurumlarının işleyişinde muarız hallerin meydana geldiğine vurgu yapılırken; sendikaların ilerleyen günlerde sözleşmeli kamu personelleri için kadro talebinde bulunacağı beyan edildi.

Sözleşmeli Personeller İçin Taşeronlar Düzenlemesi Talebi

Binlerce taşeron işçi için önem arz eden ve kamu kurumunda kadrolu olmayı mümkün kılan yasal sürecin gerçekleşmesi ile birlikte; taşeron işçilerin taleplerinin belirli oranlarda karşılandığı ve bu sistemin daha da iyileştirilerek kamuda çalışan hem taşeronlar için hem de sözleşmeli personeller için uygulanması gerektiği belirtildi.

Gerçek kadro arayışında olan taşeronlar için de yasal uygulama sürecinin başlatılması gerektiği konuşulan son dönemde özellikle sözleşmeli personellerin kadroya alınması için Memur Sen tarafından teklif götürüleceği öngörülüyor.

Memur Sen’den Kadro Açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından gündeme getirilen açıklama; Yalçın’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı.

Yalçın yaptığı açıklamada; Kamu personel sisteminde, hem genelinde hem de kurumlar özelinde “sözleşmeli personel” düzeneği; mevzuat ve tür çokluğu, hak, yetki, görev tanımları ve uygulama farklılığıyla sorunlar yumağı, haklı sitemler membaı konumundadır ifadesinde bulunarak; aynı zamanda;  idari düzenleyici işlemlere tabi farklı sözleşmeli personel uygulamalarının olduğunu ve yer değiştirme hakkı olanların varlığı olanlar ile görevde yükselme olanağının olmayanların da var olduğunu ifade etti. Süresiz sözleşmeli  olarak devam eden sistemde de belirli süre sonra kadroya geçen sözleşmelilerin olduğunu ifade eden Yalçın; “Birlik, bütünlük yok!” ifadesi ile taşeronlar ve sözleşmeli kamu personelleri hakkında kadro tayinlerinin yapılması gerektiği hakkında fikir beyan etti.

Taşeronlar ve sözleşmeli kamu personelleri hakkındaki gelişmeler ve süreç takip ediliyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum