Sözleşmeli Sağlık Personelinin Zorunlu Çalışma Süresi Düşürüldü

Sözleşmeli Sağlık Personelinin Zorunlu Çalışma Süresi Düşürüldü

Sağlık personellerinin sözleşmeli olarak zorunlu hizmet vermesi gereken süre hakkında yapılması öngörülen değişiklik resmileşti.

Türkiye genelinde kapsayıcı olan ve her sağlık personelini prosedür olarak etkileyen sözleşmeli çalışma süresince verilmesi gereken zorunlu hizmet hakkında bir değişiklik kararı alındı ve alınan karar TBMM’den geçerek resmen onaylandı.

Yapılması öngörülen değişikliğin odak konusu olan sözleşmeli sağlık personellerinin zorunlu çalışma süresi olan 6 yıllık süreç için daha ılımlı bir yol izlenmesi gerektiği talebi üzerine, Bakanlık da değişiklik için harekete geçilmişti.

Söz konusu değişiklik sonrası, uygun bulunan çalışmalar neticesinde yapılan değişikliği bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Sözleşmeli sağlık personelinin 6 yıl olarak belirlenen zorunlu çalışma süresi bundan sonraki süreci kapsamak şartı ile 4 yıla düşürüldü.

Yapılan değişikliğin ardından sağlık personellerinin 3 yıl aynı kurumda aynı pozisyonda çalışmalarının ardından aynı kurumda çalışmaya devam etmek şartı ile memuriyet başvuru yapabileceği, 4. Yıldan sonra ise bütün memurlar ile aynı özlük haklarına sahip olabilecekleri ilan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.