1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sözleşmeli Sağlık Personelleri de Sürenin Kısaltılmasını İstiyor
Sözleşmeli Sağlık Personelleri de Sürenin Kısaltılmasını İstiyor

Sözleşmeli Sağlık Personelleri de Sürenin Kısaltılmasını İstiyor

Sözleşmeli öğretmenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan süre kısaltması düzenlemesinin sağlık personelleri için de yapılması isteniyor.

A+A-

Kanun Değişikliği Gerekiyor
Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen sözleşmeli öğretmenlik süresinin kısaltılması düzenlemesinden sağlıkçılar da faydalanmak istiyor. Erdoğan öğretmenlerin sözleşme süresinin 4+2 yerine 3+1'e dönüştürüleceğini belirtmişti. Bu açıklamanın ardından aynı durumda sözleşmeli sağlık çalışanları da düzenleme yapılmasını talep ettiler. 

Her ne kadar Erdoğan tarafından müjdesi verilmiş olsa da bu düzenlemenin hayata geçmesi için kanun değişikliği yapılması gerekiyor. Bu düzenleme ise Meclis tarafından yapılacak. Kanun değişikliği yapılırken sağlık personellerinin de kapsam içerisine alınması pek ala gündeme gelebilir. Ancak hali hazırda böylesi bir düzenlemenin bulunmadığını da ifade etmek gerekir.

Ne Değişecek?
Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte öğretmenlerin kadroya geçme süreleri kısalacak. Daha önce kadro elde edecek öğretmenler daha önce tayin isteme hakkına da sahip olabilecekler. Nitekim hali hazırda sözleşmeli öğretmenler eş durumundan dahi tayin isteyememektedir. Bu da çeşitli sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Hali hazırda sözleşmeli öğretmen olarak çalışanlar bu düzenlemenin biran evvel hayata geçirilmesini beklerken henüz öğretmen olmayanlar da büyük bir heyecanla bu düzenlemeyi bekliyorlar. Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan bu düzenlemenin çok vakit geçmeden Meclis'te gündeme gelmesi ve kabul edilmesi bekleniyor. Ancak Meclis sırasında görüşmeler yapılırken yeni ekleme ya da çıkarmaların yapılması da söz konusu olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.