1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sözleşmeli Sağlık Personellerinin Hakları 
Sözleşmeli Sağlık Personellerinin Hakları 

Sözleşmeli Sağlık Personellerinin Hakları 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde Devlet Memurları Kanununa göre 4/B li olarak istihdam edilen sözleşmeli sağlık personellerinin sözleşmelerinde kurumu dışında görev yapma talebinde bulunamayacakları hükmü bulunmaktadır.

A+A-

Devlet Memurları Kanununun 4.maddesinin B fıkrasına göre sözleşmeli olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen sağlık personellerinin 4/a lı yani kadrolu devlet memuru statüsünde çalışan personelle aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

4/B li Sözleşmeli Sağlık Personelinin İzin Hakları

Yıllık İzin Hakkı: Devlet kurumlarında ve sosyal güvenlik kurumlarında pirim ödemek suretiyle geçen hizmet süresi bir (1) yıldan on (10) yıla kadar olanlara 20 gün yıllık izin hakkı bulunmakta, hizmet süresi on (10) yıldan fazla olanlara otuz (30) gün ücretli izin verilir.

Kadrolu devlet memurlarında kullanılmayan yıllık izinler gelecek yıla devir yapılabilirken sözleşmeli personel iznini yıl içinde kullanmak zorunda olup gelecek yıla devir yapamamaktadır.

Sözleşmeli personel için hastalık izni (Rapor) : Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda otuz (30) günü geçmemek üzere ücretli izin alabilmektedirler.

Mazeret İzni:  Sözleşmeli personele isteği üzerine eşinin doğum yapması halinde iki (2) gün izin verilirken kadrolu memurun on (10) gün babalık izni hakkı bulunmaktadır. Kendisinin veya çocuğunun evlenmesi durumunda üç (3) gün izin kullanmakta olup kadrolu memurlar yedi (7) gün kullanmaktadırlar sözleşmeli personelin annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde her olay için üç (3) gün izin kullanırken kadrolu memurlar yedi (7) gün ücretli mazeret izni kullanmaktadırlar.

Sözleşmeli Personelin Tayin Hakkı Varmıdır?

"Sözleşmeli personel herhangi bir sebeple sözleşme yaptığı kurum dışında görev yapma talebinde bulunamaz" hükmü gereği olarak tayin hakkı bulunmamaktadır.

Bu durumun tek istisnası sözleşme metninde şu şekildedir. "Kurumun döner sermaye gelirinin yetersiz kalması veya sözleşmeli personel ihtiyacının ortadan kalkması ve zorunlu hallerde, personel vizeli boş pozisyonu bulunması kaydıyla aynı il içinde ihtiyacı bulunan ve döner sermaye geliri uygun olan başka bir kurumda yeni sözleşme yapılarak çalıştırılabilir" denilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum