Sözleşmeli Sağlık Personellerinin Kadro Alma Süresi Kısaltıldı

Sözleşmeli Sağlık Personellerinin Kadro Alma Süresi Kısaltıldı

Meclis’te görüşülen ve kabul edilen yasa teklifi ile sözleşmeli sağlık personelleri kadro alabilmek için 4+2 yerine 3+1 sistemine tabi olacak.

Tasarı Yasalaştı
Sağlık Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan 40 bin personelin kadroya geçiş için beklemeleri gereken süre kısaltıldı. Uzun bir süredir çalışanların bu konuda talepleri olmaktaydı. Meclis ise nihayetinde mesai yaparak sağlık çalışanlarının 4+2 yerine 3+1 sistemine tabi olmasını kararlaştırdı. Yeni düzenlemeye göre 3 yıl sözleşmeli olarak çalışan sağlık personelleri kadroya geçirilecek ve bulundukları yerde 1 yıl boyunca görev yapmaları halinde de tayin hakkı elde edeceklerdir. Böylelikle sağlık çalışanlarının uzun süreler boyunca beklemelerine de gerek kalmayacak. 

Meclis’te kabul edilen yasa ile sadece sağlık personelleri değil aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı personelleri de 3+1 sisteminden istifade edebilecek. Yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde gerçekleştirilen bu düzenleme son derece olumlu karşılandı. Ancak personeller sözleşmeliliğin tamamen kaldırılmasını talep ediyorlar. Zira özlük hakları açısından personellerin kendilerini güvende hissetmemelerine neden olmaktadır. 

Her ne kadar personellerin talepleri sözleşmeliliğin kaldırılması yönünde olsa da bu doğrultuda bir düzenlemenin çıkması ufukta görünmüyor. Ayrıca birkaç ay ile 3 yıl dolmasına rağmen tayin dönemini kaçıracak olan kimseler de bulunuyor. Bu kişiler için de bir düzenleme yapılması isteniyor. Aksi takdirde tayin için bir yıl daha beklemeleri gerekecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.