Sözleşmeliler İyileştirme Değil, Kadro İstiyor

Sözleşmeliler İyileştirme Değil, Kadro İstiyor

Sözleşmelilere 3+1 uygulaması ile iyileştirme yapılmış olsa da sözleşmeliler kendilerine kadro verilmesini istiyor.

Sözleşmeli Personel Uygulamasına Son Verilmeli
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, TBMM’de görüşülen 652 sayılı KHK’da değişiklik yapılarak 3+1 uygulamasının getirilmesinin yetersiz olduğunu söyledi. Tüm sözleşmeli çalışanlara koşulsuz olarak kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

Aynı kurumda aynı işi yapan personellerin farklı özlük haklarına sahip olması kabul edilemezdir. 4+2 yerine 3+1 uygulaması kabul edilerek sözleşmeli öğretmenlere iyileştirme yapılması yeterli değildir. Bu düzenleme öğretmenlerin sorunlarını çözmez, aile birliğini sağlamaz. Sorunun kesin şekilde çözülmesi gerekir. Yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yapılarak adil ve öngörülebilir bir sistem sağlanmalıdır. 

Devlette Kadro Esastır
Öğretici, devlet işinin kadrolu çalışanlar tarafından yapılmasının esas olduğunu belirtti. Sözleşmeli ve kadrolu şekilde yapılan ayrımın kamuda sorunlara neden olduğunu açıkladı. Kamuda tek tip istihdam sağlanmalıdır ve sözleşmeli personellere son verilmelidir. Hele ki öğretmenler arasında, iş hayatında bu büyük bir sorundur. 

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin yanı sıra bir de ücretli öğretmenler vardır. Aynı işi yapan 3 farklı statüde öğretmen olması eşitsizliktir. Üstelik her öğretmen aynı koşularda ve aynı işi yapmaktadır. Buna rağmen statüleri ve buna bağlı olarak mali ve sosyal hakları da farklıdır. Tüm statüler kaldırılarak tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır. Sözleşmeli öğretmenler iyileştirme değil, kadro istiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.