1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sözleşmeliye 3+1 Uygulaması Sağlık Personeline de Verilsin
Sözleşmeliye 3+1 Uygulaması Sağlık Personeline de Verilsin

Sözleşmeliye 3+1 Uygulaması Sağlık Personeline de Verilsin

Sözleşmeli personellerin 6 yıl çakılı kalması sorununu çözen 3+1 uygulaması kapsamına sağlık personelleri de alınmalıdır.

A+A-

Kanun Teklifinin Kapsamına Sağlık Personelleri de Alınmalı
Öğretmenler, diyanet personelleri ve sağlık personeli son yıllarda kamuya sözleşmeli olarak alınmaktadır. Sözleşmeli personel ise 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya alınıp, 2 yıl daha çalışınca tayin hakkı verilmektedir. 6 yıl boyunca çalıştığı yerden ayrılması mümkün olmayan bu personeller eğitim, sağlık, aile birliği gibi sebeplerle yer değiştiremiyor. İşte bu sorunu çözmek için seçim sürecinde öğretmenlere 4+2 yerine 3+1 vaat edilmişti. Dün AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile diyanet personelinin de 3+1 uygulamasından yararlanması istenmiştir. Ancak sağlık bakanlığına bağlı sözleşmeli personeller kapsam dışında tutulmuştur. 

Sağlık bakanlığına bağı sözleşmeli personeller de 4+2 uygulamasına tabidir. Sözleşmeli personelin eşi, bu personele tabi olacaktır. 

Sağlık Personelleri Neden Kapsam Dışı Tutulmuştur?
663 sayılı KHK ile sağlık personelleri için kısmi olarak aile birliği mazereti ile tayin hakkı tanınır. MEB ve Diyanet personeline ise eş durumu tayin hakkı yoktur. 3 yılı dolan personele kadroya geçme hakkı vaat edilmiştir. Sağlık bakanlığı personeli ise kadroya geçme hakkına 4 yıl sonra kavuşacaktır. Bu yüzden sözleşmeli personeller arasında eşitlik sağlanmamaktadır. Kanun teklifine sağlık personeli de eklenmelidir ve tüm sözleşmeli personeller arasında eşit uygulamalar yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.