1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sözlü Sınavın Nesnel Olarak Yapılmaması İptal Sebebidir
Sözlü Sınavın Nesnel Olarak Yapılmaması İptal Sebebidir

Sözlü Sınavın Nesnel Olarak Yapılmaması İptal Sebebidir

Zabıt katipliği sözlü sınavında başarısız olan bir adayın açtığı davada mahkeme, sözlü sınavın nesnel yapılmadığı gerekçesi ile iptal kararı verdi.

A+A-

Mülakatlar Kayıt Altına Alınmalı
Zabıt katipliği için mülakata giren bir aday başarısız sayıldı. Bu işlemin iptali için İstanbul İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme heyeti, sözlü sınavı yapan komisyonun nesnel olmadığı gerekçesi ile iptal kararı verdi. Komisyon tarafından davacıya sorulan soruların belirsiz olması, davacının hangi yanıtları verdiğinin tutanağa bağlanmaması, verilen cevaplara komisyonun hangi notu takdir ettiğinin belli olmaması gibi sebeplerden ötürü mülakat sonuçları nesnellikten uzaktır.

Sözlü sınavlar tamamıyla kayıt altına alınabilmelidir ki yargı denetimine tabi olabilsin. Adaylara sorulan cevaplar, alınan yanıtlar ve komisyonun verdiği puanlar tutanak altına alınmalıdır. Hatta mülakat komisyonu adayın kendini ifade yeteneği, genel bilgisi, mesleki bilgisi gibi başlıklar altında tek tek kayıt altına alınmalı ve kaç puan verildiği belirtilmelidir. Aksi takdirde yargı denetimi yapmak mümkün olmayacaktır. 

Komisyon Objektif Değerlendirme Yapmamıştır
Dava konusu olayda mülakat komisyonu tarafından sözlü sınava ilişkin olarak tutanak tutulmamıştır.  Bu yüzden davacının sorulara nasıl yanıt verdiği belli değildir. Mahkeme bu gerekçelerle davacının mülakatta başarısız sayılmasını hukuka uygun bulmamıştır. Dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

Sonraki Süreç Nasıl İşler?
Mahkeme tarafından mülakatta başarısız sayılma işleminin iptal edilmesi, adayın başarılı sayılması anlamına gelmemektedir. Mahkeme işlemi iptal ettiği için aksi sonuç doğmaz, onun yerine işlem tesis edilmemiş gibi olur. Yani aday başarılı sayılarak işe başlamayacaktır. Yeniden mülakata girmeye hak kazanacaktır. Mülakata girmek için tekrar listeye girmesine gerek yoktur.

Mülakat nesnel yapılmadığı için yeniden mülakat yapılması gerekir. Bu mülakatta aday yine başarılı ya da başarısız şeklinde bir sonuçla karşılaşacaktır. Ancak yine yargıdan iptal işlemiyle muhatap olmak istemeyen komisyon, tüm süreci tutanak altına almalıdır. Tutanak tutmak yerine mülakatların kameralı sistemle kayıt altına alınması da istenen sonucu doğuracaktır. Böylece adayların mülakatlardaki tüm tutum davranışları, soru ve cevapları kayıt altına alınarak değerlendirilebilecektir. Mahkeme tarafından yargısal denetim de mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.