1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şua İzninde Döner Sermaye Ödemesi Yapılabilir mi?
Şua İzninde Döner Sermaye Ödemesi Yapılabilir mi?

Şua İzninde Döner Sermaye Ödemesi Yapılabilir mi?

Radyoaktif ışınlarına maruz kalan sağlık personellerine yılda bir defa verilen şua izninde döner sermaye ödemesi yapılamamaktadır.

A+A-

Aktif Çalışılan Gün Sayısı Yok
Sağlık çalışanlarına sabit aylık dışında döner sermaye adı altında da ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler hesaplanırken aylık çalışılan gün katsayısı da hesaba alınmaktadır. Şua izninde olanların aylık çalışma gün sayısı 0 olduğu için herhangi bir ödeme almaları mümkün olmamaktadır. Şua izni yılda bir defa bir ay olarak verilmektedir. Dolayısıyla bu ayda ek ödeme yapılamamaktadır.

Şua izni dışında alınan yıllık izinlerde döner sermaye ödenmesi için belirli limitler konulmuştur. Buna göre aylık 5 güne yıllık ise 12 güne kadar alınan yıllık izinlerde döner sermaye kesintisi yapılmamaktadır. Sağlık çalışanları ek ödemelerinden kesinti olmasını istemiyorlarsa bu hususlara dikkat ederek izin kullanabilir. Ancak şua iznikullanmak zorunludur. Dolayısıyla kişi kullanmak istemese dahi kurum tarafından izin verilmek zorundadır. Bu nedenle iznin bir sonraki seneye devretmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. 

Şua izni sağlık amacıyla verilmektedir. Yoğun bir şekilde radyasyona maruz kalan kimselerin vücudunun dinlenmesi için bu izin zorunludur. Aksi takdirde sağlığı tehdit eden ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilir. Bu yüzden sağlık personeli  şua iznini bu düşüncelerle geçirmelidir. Böylelikle çalışma hayatında ve sonrasında herhangi bir risk söz konusu olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.