Şubatta 25 Bin Öğretmen Alımı Yapılacak

Şubatta 25 Bin Öğretmen Alımı Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Katıldığı bir seminerde daha önce açıklanan 20 bin öğretmene ek olarak 5 bin öğretmen ataması daha yapılacağını açıkladı.

Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen bir sempozyumda konuştu. Bakan daha önce alınacağı açıklanan 20 bin öğretmen atamasına ek 5 bin öğretmen ataması daha yapacak. Bununla birlikte Şubatta ataması düşünülen öğretmen sayısı 25 bin olacak.

Bakan Yılmaz bilinenin aksine öğretmen ihtiyacını Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde değil İstanbul’da olduğu, Doğu Anadolu’da öğretmen doluluk oranının yüzde 92 Güney Doğu Anadolu’da yüzde 90 olduğunu ifade etti. En fazla açık Marmara Bölgesinde İstanbul’da.

Hükümet olarak en büyük önemi eğitime verdiklerini belirten bakan, 2002 yılında eğitime ayrılan bütçe 10 milyar lirayken bu yıl merkezi bütçeden 134 Milyar lira aktarıldığını söyledi. 65 bin okulda 1 milyonu aşkın öğretmenle 18 milyon öğrenciye eğitim vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Yılmaz; Öğretmen başına ilkokulda 28 öğrenci düşerken 17’ye düşürdüklerini, ortaöğrenimde 18 öğrenciden 13’e düşürdüklerini belirterek bu rakamlar Kore ve Japonya ile aynı olduğunu ifade etti. Sınıf başına öğrenci sayısı 36 kişiden 24 kişiye düştü.

Bakan İsmet Yılmaz 2003 yılından bu yana 584 bin öğretmen atadıklarını bakanlığa bağlı okullarda 900 bin öğretmenini görev yaptığını açıkladı. Bu sene Şubat ayında ataması planlana ve açıklanan 20 bin öğretmene ek olarak 5 bin öğretmen daha atanacağını söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.