Suriyeli Öğrencilerin Entegrasyonu İçin Proje Başlatıldı

Suriyeli Öğrencilerin Entegrasyonu İçin Proje Başlatıldı

Avrupa Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında başlatılan proje kapsamında 40 bin Suriyeli çocuğa 9 haftalık eğitim verilecek.

Türk Eğitim Sistemine Adapte Olacaklar 
Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği arasında imzalanarak hayata geçirilen projeye göre ülkemizde bulunan 40 bin Suriyeli çocuk eğitime tabi tutulacak. 9 haftalık yaz okulu ile öğrencilerin entegrasyonu sağlanacak. Bu sayede Türk eğitim sistemine adapte olacak öğrencilerin ülkemiz ortamına daha kolay ayak uydurmaları da sağlanacak. Ayrıca iş bulmaları ve kendilerini geliştirmeleri de daha kolay olacaktır. 

Toplam 26 ilde gerçekleştirilecek olan bu proje ile birlikte hiç okula gitmemiş olan çocuklara eğitimler verilecek. 40 bin çocuğun yarısı Suriyeli yarısı ise Türk öğrencilerden oluşacak. Eğitim müfredatı içerisinde dil bilgisi eğitimine de özel önem verilecek. Bu sayede çocukların eğitim dilini iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekecektir. 

Suriyeli çocuklara aynı zamanda rehber öğretmenler de eşlik edecek. Zira savaşa tanıklık etmiş çocukların psikolojileri de bozulmuş durumdadır. Bu nedenle normal bir yaşantıya geçebilmek için öğretmenlerin yoğun desteği gerekmektedir. 

Yürütülecek bu projenin sonuçları da bir rapor halinde hazırlanacaktır. Elde edilen kazanımlara göre projenin devamının gelip gelmemesi söz konusu olacaktır. Eğer başarı elde edilirse Suriyelilerin toplumsal entegrasyonu da daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. En azından bir sonraki nesil ile daha sağlıklı iletişim kurulabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.