İspermeç Balinası Kurtarılmayı Bekliyor

İspermeç Balinası Kurtarılmayı Bekliyor

İtalya’ da yasadışı balıkçılık yapan bir grubun ağına takılan ve ciddi bir yaralanma geçiren İspermeç Balinası uzun uğraşlar ile tedavisi hala devam ediyor.

3 gündür yüksek sağlık çalışmaları ile hayata döndürülmeye çalışılan balina için uzmanlar olumlu olumsuz bir çok görüş bildiriyor. Ağlara takılan büyük İspermeç balinasını Cumartesi günü Eloie açıklarında bulan yetkililer, hemen alana sağlık ekiplerini çağırdı ve balinayı kurtarmak için ilk müdahale bu aşanda yapıldı.

Sahil güvenliğin yapmış olduğu ilk müdahaler sonucunda hayatı kurtulan balinanın sağlık çalışanları tarafından tedavisine hala devam ediliyor. Ağlar yüzünden derin yaralar alan büyük İspermeç balinası aynı zamanda Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından da korumaya alınan canlılar grubunda yer alıyor. Operasyona sahil güvenlik görevlileri haricinde bölgeden gönüllü olarak gelen biyologlar da katıldı.

Yaklaşık 10 metre uzunluğunda olan genç ve dişi olduğu belirlenen İspermeç balinasına Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, ‘’Hiddet’’ adını verdi. Ağ içerisine hapsolan ve derin yaralar alan Hiddet, sağlık çalışanları ve biyologlara çırpınışları ile hiç yardımcı olmuyor. Acıdan deliler gibi çırpındığı belirtilen 10 metre uzunluğundaki dev balinanın ameliyat süreci için bıçak ile müdahale etmenin doğru olmayacağı yönünde açıklamalar da yine sağlık çalışanları tarafından belirtilen bilgiler arasında yer aldı.

Bu balinalar tür olarak okyanusun 1000 metre aşağısına dalabilme yetisine sahip dev canlılardır. Bu nedenle yüzeye çok nadir çıkmaları ile bahsedilen yasa dışı balıkçılık yapılan kişilerin ağına takılmasının da acı bir tesadüf olduğunu belirten sağlık ekipleri, bu aileden diğer balinaların da yüzeye gelebileceğinin de çağrısını sahil güvenlik ekiplerine yaptı.  Bu nedenle bu bölgedeki sahil güvenlik ekiplerinin sürekli olarak bölgeyi kontrol etmeleri gerektiği belirtilen bilgiler arasına yer alıyor.

Yasa Dışı Balıkçılığın Önünü Sicilya’ da Sahil Güvenlik Ekipleri Kesecek Ayrıca bu bölgede 2020 Ocak ayından bu yana yapılan araştırmalarca belirlenen bilgilerde sıklık ile yasa dışı pek çok balık avlama timlerinin yer aldığı belirtildi. Bunların da önünü sahil güvenlik ekiplerinin sayılarını artırarak kesilebileceği belirtildi.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.