Tamamlayıcı Emeklilik İle Çifte Maaş Almak Mümkün Olacak

Tamamlayıcı Emeklilik İle Çifte Maaş Almak Mümkün Olacak

Açıklanan yeni reform paketi içerisinde yer alan tamamlayıcı emeklilik sayesinde emekli olanlar çifte maaş imkanına kavuşacak.

İşvereni Rahatlatacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni reform paketi kapsamında otomatik bireysel emeklilik sistemi artık zorunlu hale getirilecek. Üstelik BES ile kıdem tazminatı aynı fon içerisinde toplanacak ve bu sayede işverenler mahkeme masrafları ile uğraşmadan aylık olarak tazminatları fona ödeyecek. İşçi işten ayrılmak istemesi durumunda ise bu fondan kıdem tazminatı ödenecek. Böylelikle işverenin üzerindeki tazminat yükü de ortadan kalkmış olacak. Zira her ayın bürt maaşı üzerinden fona para ödeyecek. Eski sistemde ise son maaş üzerinden toplu bir kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmaktaydı. 

Sistemin ayrıntıları henüz netlik kazanmadı. Ancak 3 yıl boyunca zorunlu BES’ten çıkmak mümkün olmayacak. Çalışanlar 3 yılın sonunda isterlerse ayrılabilecek ve biriken paralarını alabilecek. Fondan ayrılmayanlara kamu desteği de olacak ve emeklilikte çifte maaş imkanı sunulacak. Bu sayede çalışanların emeklilik hayatlarını daha rahat geçirebilmeleri sağlanacak. BES sisteminin detaylarının netleşmesi ile birlikte sitemizden tüm gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Çalışanların maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağı ve bunun aile geçimini nasıl etkileyeceği gibi tüm konularda akıllardaki soru işaretleri de ortadan kalkmış olacak. Son olarak getirilen otomatik bireysel emeklilik sisteminden verim elde edilemediği için yeni sisteme geçilmesi kararlaştırılmıştı.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.