1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron Hizmetleri Yıllık İzinde Sayılacak Mı
Taşeron Hizmetleri Yıllık İzinde Sayılacak Mı

Taşeron Hizmetleri Yıllık İzinde Sayılacak Mı

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi sonucunda geride kalan taşeron hizmetlerinin yıllık izin konusunda sayılıp sayılmayacağı işçiler tarafından merak ediliyor. Yıllık Kaç Gün İzin Kullanılabilecek.

A+A-

Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu memurların yıllık izin haklarını düzenlemektedir. Buna göre 10 yıldan daha az bir kıdeme sahip olan memurlar için yıllık izin 20 gün olarak belirlenmişken 10 yıldan fazla çalışmış memurlar için ise bu süre 30 gün olarak belirlenmiştir. İşte taşeron işçi statüsünden kadrolu işçi statüsüne geçiş yapan kişilerin bu sürenin belirlenmesinde taşeron olarak hizmet verdikleri sürelerin sayılıp sayılmayacağı konusu merak ediliyor. 

Taşeron Hizmetleri Sayılmayacak

696 sayılı KHK ile getirilen düzenlemelerde taşeron hizmetlerinde geçen sürelerin yıllık izin günü sayısının belirlenmesinde hesaplanmayacağı kurala bağlanmış oldu. Bunun sebebi ise kişilerin kamu kurumları ile doğrudan sözleşmelerinin olmamasıdır. Zira taşeron olarak çalışan kişilerin sözleşmeleri bizzat şirket tarafından yapılmaktadır. Bu durumda işçi sadece arada kalan çalışan olmaktadır. 

Dolayısıyla taşeron işçi isterse kamu kurumunda çalışmış olsun bu çalıştığı süreleri yıllık izin için kullanamayacaktır. Ancak daha önce kadrolu olarak çalışmışlığı varsa bu sürelerin dahil edileceğine şüphe yoktur. Sıfırdan süresi başlayan kişiler de 10 yıl çalıştıktan sonra 30 günlük izin süresine kavuşacaklardır. Ancak şimdilik bu sorunun cevabının olumsuz olduğunu ifade etmek gerekir. Kurumlara yapılan başvurular da bu sebeple reddedilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.