1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçi Sigorta Primi Ödeyecek Mi
Taşeron İşçi Sigorta Primi Ödeyecek Mi

Taşeron İşçi Sigorta Primi Ödeyecek Mi

Sürekli işçi kadrosuna geçirilen taşeron işçiler için işsizlik sigortası ödenip ödenmeyeceği belirsizliği SGK genelgesi ile ortadan kalktı.

A+A-

İş Kanunu Hükümlerine Tabi Olacaklar
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan genelge ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4/D kapsamında istihdam edilen taşeron işçiler için 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin uygulanacağı belirtildi. İş kanuna göre ise 4/B bendi kapsamında istihdam edilenler işsizlik sigortası hükümlerine tabi değildir. 

2 Nisan 2018 tarihi itibariyle taşeronun kadro süreci tamamlandı. Ancak bazı kurumlar işsizlik sigortası öderken, bazıları ise ödemedi. %1 taşeron işçi ve %2 işveren payı olmak üzere işsizlik primi ödeyenler oldu. Bu yüzden uygulamada farklılıklar yaşanmaya başlandı. 

Geriye Dönük Ödeme Yapılacak

Yayımlanan SGK genelgesi ile 4/D bendi kapsamında istihdam edilenlere işsizlik sigortası ödeneceği belirtildi. Düzenlemeye göre taşeronların kadroya geçmesinden itibaren geriye dönük olarak işsizlik sigortası hükümleri uygulanacak. Bu yüzden işsizlik sigortası ödemeyenler 23 Eylül’e kadar SGK’ya bildirimde bulunmalıdır. Ödenmeyen işsizlik sigortası primleri Eylül sonuna kadar ödenmelidir. Bu şekilde yasal yükümlülük yerine getirilecektir. 

İşçilere Prim Yansıyacak Mı?

İşsizlik sigortası %1 işçi ve %2 işveren oranında ödeniyor. Yani işsizlik sigortası geriye dönük olarak ödenirken işçi ve işveren de ödeme yapacak. Geçmiş aylar için toplu olarak prim borcu yansıtılacak. İşçiye bir, işveren ise iki oranında borç çıkarılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.