1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçi Yıllık İzin Ücreti Davasını Kazandı
Taşeron İşçi Yıllık İzin Ücreti Davasını Kazandı

Taşeron İşçi Yıllık İzin Ücreti Davasını Kazandı

Konya Meram Belediyesi’nde çalışan taşeron işçi, kullanılmayan yıllık izin hakkından doğan 5.171 TL’lik ücretini talep ettiği davayı kazandı.

A+A-

696 sayılı KHK ile düzenlenen, taşeron işçilerin genel idarelerde sürekli işçi kadrosuna, belediyelerde ise belediye şirketler işçiliğine geçiş süreci 2 Nisan itibariyle tamamlanmıştı.

Yasal düzenlemelerdeki bazı maddelerin yarattığı ihtilaf dolayısıyla taşeron işçilerin tamamına kadroya geçme hakkı tanınamamıştı.

Taşeron işçilerin de kadroya geçen işçilerin de izin sorunları uzun zamandır tartışılageldi. Kadroya geçme hakkı kazanan işçilerin izinleri hakkında, o dönem Çalışma Bakanlığı’nca bir yazı yayımlanmış ve kullanılmayan izinler ve kıdem tazminatları hakkında görüş belirtilmişti.

Konya Meram Belediyesi’nde çalışan taşeron işçi, kadroya geçme hakkı kazanamadığı için emekliye ayrılmıştı.

02.04.2018 tarihinde emekliye ayrılan taşeron işçi, 9 ay 3 gün tutarında kullanılmamış yıllık izin hakkı olduğunu, kullanmadığı bu izinlere karşılık gelen ücretin kendisine ödenmesi isteğiyle idare mahkemesine başvurmuş fakat başvurusu reddedilince kullanmadığı izinlere dair ücretinin ödenmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunmuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yaptığı incelemeler sonucunda, 12.06.2018 tarihinde Meram Belediye Başkanlığı’ndan bilgi talebinde bulunulmuş, Meram Belediyesi’nin ılımlı yaklaşımı aracılığıyla Dostane Çözüm kararı verilmiş, başvuruda bulunan taşeron işçinin talep etmiş olduğu ücrete ilişkin karara varılmış ve işçinin kullanılmamış izinlerine karşılık gelen 5.171,04 TL başvuruda bulunan kişinin banka hesabına yatırılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.