Taşeron İşçiler İçin KDK'dan Önemli Rapor

Taşeron İşçiler İçin KDK'dan Önemli Rapor

Kadro alamayan taşeron işçilerin sorunları ilk defa bir resmi kurum tarafından rapor haline getirildi. Düzenleme İhtiyacı Var...

2018 yılı içerisinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na en çok başvuru yapılan konuların başında taşeron düzenlemesi yer aldı. Taşeron işçilere kadro verilmesi oldukça önemli bir düzenleme olsa da birtakım eksikliklerin olduğu KDK tarafından raporlaştırıldı. %70, 4 Aralık tarihi ve şoför gibi kriterlere dayanarak pek çok taşeron kadroya alınmamıştı. İşte bu durumun yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalar başlatılması gerektiği ifade edildi.

Sadece kadro alamayan taşeron işçiler değil kadro alan taşeronlarda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Örneğin görevde yükselmenin tam olarak düzenlenmemiş olması büyük bir sorun olarak görülmektedir. Bunun haricinde kadro alan işçilerin 2020 yılına kadar toplu sözleşme hakkının verilmemiş olması da sorun olarak görülmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılması için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Daha fazla mağduriyete mahal verilmemesi için bunun kısa bir süre içerisinde yapılması önemlidir.

İşte tüm bu sorunlar nedeniyle 2018 yılında taşeron başvuruları %51 oranında artış gösterdi. 2 binin üzerinde yapılan başvurunun çözüme kavuşturulması KDK'nın tek başına altından kalkabileceği bir durum da değildir. Bu rapor hükümet tarafından değerlendirilecek ve nihayetinde bir çözüm üretilecektir. Sendikalar ve sivil toplum kuruluşları da bu çözümlerin takipçisi olmaya devam edecektir. Gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum