Taşeron İşçiler İçin Süre Bugün Doldu! Peki Şimdi Ne Olacak?

Taşeron İşçiler İçin Süre Bugün Doldu! Peki Şimdi Ne Olacak?

Taşerondan kadroya geçen işçilerin iki buçuk (2,5) yıldır aldıkları yüzde 4’lük sabit zammın süresi bugün doluyor. Süre dolduktan sonra taşeron işçiler ile ilgili nasıl bir gelişme olacağı merak konusu oldu.

Hükümet, 24 Aralık 2017’de yayımlandığı 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 1 Nisan 2018 itibarıyla kamudaki taşeron işçileri kadroya, belediyelerdeki taşeron işçileri de belediye şirketlerine geçirdi. Ancak işçilerin ücretleri Yüksek Hakem Kurulu’nun (YHK) akdettiği sözleşmelere endekslendi. Bu nedenle 1 milyon işçi iki buçuk (2,5) yıldır 6 ayda bir yüzde 4 zam aldı.

Belediyelerde ve kamuda şirket bünyesinde çalışan işçiler hükümet tarafından alınan kararla kadroya geçirilmişti. Toplu iş sözleşmesi için ise 2020 yılı işaret edilmişti. Beklenen süre dolmuş ancak Korona Virüs pandemisi sebebiyle bu süre 3 ay ertelenmişti. 3 aylık süre bugün sona erdi.

Taşeron şirketler tarafından kamu genel idarelere yerleştirilen ve belediye Şirketleri tarafından da ilgili belediyelerin birimlerine işçi olarak yerleştirilen, 4/D’ye tabi tüm işçiler ise YHK ( Yüksek Hakem Kurulu) toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. Bu sözleşmede yer alan tüm hükümler sözleşme bitiş tarihi itibari ile bugün sona erdi. Sözleşmeye göre alacakları zam miktarı toplam 4+4 olarak düzenlenmiştir. 

Yüksek Hakem Kurulu belediye işçileri için imzalanan iş sözleşmesinin bitiş tarihini 30.06.2020 olarak belirlemiştir. Bugün itibarı ile verilen süre doldu. Taşeron İşçilerine kalıcı çözümler talep ediliyor. Normal ve sürekli kamu çalışanları ile taşeron işçilerin haklarının bir an önce eşitlenmesi gerektiği ifade ediliyor. 4/D’ye tabi sürekli işçilerin özellikle de mali ve özlük hakları bakımından diğer kamu çalışanları ile aynı statüde olması için gerekli çalışmaların yapılması talep ediliyor. 1 milyon ve üzerinde olan taşeron işçiler sayılarının azımsanmaması ve bir an önce haklarının verilmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Yeni yapılacak olan toplu sözleşme ile ne gibi değişiklikler olacak şimdilik merak konusu olmaya devam ediyor. Yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Taşeron İşçi Kimdir?

Kamu kurumlarında yapılmakta olan hizmet alım ihalelerini kazanan özel sektör deki şirketlerin bünyesinde istihdam edilen, ancak fiili olarak kamu kurumuna ait işyerinde çalışan ve kamu hizmeti yapmakta olan işçi sınıfında çalışan kişilere taşeron işçi denir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.