1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçiler İçin Toplu Sözleşme
Taşeron İşçiler İçin Toplu Sözleşme

Taşeron İşçiler İçin Toplu Sözleşme

Ülke gündeminde sıkça yer bulan ve her geçen gün taşeron işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda özellikle sendikalar tarafından dile getirilen çözümler kapsamında yeni bir gelişme daha yaşandı.

A+A-

Türkiye gündeminde sıklıkla yer bulan taşeron işçilerin yaşadığı zorluklar ve talep ettiği haklar kapsamında belediyeler kayıtsız kalmayarak sendikalar ile uzlaşma metinleri imzalayabiliyor.
Bu uzlaşma haberline bir yenisi daha eklendi.

Çanakkale'nin Biga ilçesinde bulunan Biga Belediyesi, taşeron işçiyken Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen işçilerle Toplu İş Sözleşmesi imzalandığını ilan etti.
Her belediyenin kamu dahilinde kendine has tüzel kişilikleri olsa da her belediyenin aldığı ayrı bir karar örnek karar olarak ülke geneline yayıldığından dolayı bu açıdan taşeron işçilerin tamamı için de olumlu gelişmeler olarak algılanabilmektedir.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; sendika ile maaş pazarlığı yapmadıklarını ve istenen rakamları doğrudan kabul ettiklerini belirtti. Başkan Işık; ilçemizin yaşanacak bir şehir olabilmesi, bu ilçede yaşayanların mutlu olabilmeleri ve sizin alın terinizle mümkün olmaktadır, sizin alın teriniz bizim için çok önemlidir ifadelerinde bulundu. Biz asıl zammı 2015 yılında yapmıştı, o zaman da zammı yüzde 24 zam yapmıştık. Şimdi de kadrolu çalışanlarımıza yüzde 25 zam gerçekleştirdik açıklamalarında bulundu. 

Örgütlü çalışmanın, bir sendika şemsiyesi altında çalışmanın faydalarıdır bu gelişmeler diyen Başkan Işık; 2020 yılına kadar 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında ücretlere zamlar verilmesi kararlaştırılmıştır. Fakat biz bu yıl o kanun hükmünde kararname kapsamında eski taşeron diye bahsettiğimiz arkadaşlarımıza da kanun hükmünde kararnamenin üzerinde bir zam vermiş olduk. Bundan sonra belediye şirketinde görünen arkadaşlarımız da da önümüzdeki günlerde lütfen sendikaya üye olsunlar diyerek, sendikalılaşma uyarısında bulunmayı da ihmal etmedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.