1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçiler Maaşlarını Ne Zaman Alacak, Belli Oldu
Taşeron İşçiler Maaşlarını Ne Zaman Alacak, Belli Oldu

Taşeron İşçiler Maaşlarını Ne Zaman Alacak, Belli Oldu

Kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarının alınmasına yönelik belirsizlik devam ederken konuya yapılan resmi açıklama ile karar netleşti.

A+A-

2019 yılının geçtiğimiz 3 aylık sürecinde önemli derece sorun çözümü için yapılan yeni faaliyetler ve uygulamalara yer verilirken hala taşeron işçilerin mağduriyetlerine yönelik konularda bir adımın atılmaması işçiler arasında sıkıntılı olarak karşılanmaya devam ediyor.

İşçiler bilindiği gibi KİT’lerin dışında kalanlar olarak kendilerini şanslı addederken kadrolu olmanın sevincini yaşamalarına rağmen bu sefer de alınan maaşların standart olmayışında ve farklı tarihlerde tahsile edildiği için günlük ihtiyaçlarına ve hesaplamalarında sorun olduğundan şikayetçi olmuşlardı.

Sendikalar aracılığı ile dile getirilen durum akabinde yetkili mecralara durumun iletilmesinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve sorunun çözümüne ilişkin tavsiye kararı ilan edildi.

Taşeron işçiler maaşlarında kesinti yaşandığını ama çalışma koşullarında bir azalma olmadığını vurgularken her ayın farklı tarihlerinde maaş çekimi yapmalarının da dezavantaj olduğunu belirtmişlerdi.

İşçilerin maaşlarındaki kesintinin sebebinin TİS vasıtası ile imza atılan maddelerden kaynaklandığı anlaşıldı ve TİS’te yer alan maddeye göre aylık sabit değil, ayın günlerine göre yevmiye çarpı gün hesabı bulunduğu belirlendi.

Bu hesaba göre 28 çeken şubatta eksik maaş alan işçiler bir ay ara ile bir gün eksik yevmiye almış olacaklar. Ayrıca tarih konusu için de bakanlık açıklaması uyarınca; taşeronların memur olmadığı için ayın 1’inde ödeme alamayacaklarını ama hesap kesimi olarak çalışma sonrasında her ayın 14’ünde maaş alacakları ilan edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler