1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilere %4 Yerine Enflasyon Farkı
Taşeron İşçilere %4 Yerine Enflasyon Farkı

Taşeron İşçilere %4 Yerine Enflasyon Farkı

Kadroya geçirilen taşeron işçilere %4 oranında zam alacak iken pek çok belediyede bu şart enflasyon farkı ile değiştirildi.

A+A-

Maaşlar Eridi; Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler kadroya geçirilirken 2020 yılına kadar %4+%4 zam alacakları yönünde KHK’ya madde koyulmuştu. Ancak yüksek enflasyonun bulunduğu bir ortamda %4 rakamı çok gerilerde kaldı. Öyle ki 2018 yılında %20’nin üzerinde bir enflasyon oluşurken verilen %4 oranındaki zam oldukça düşük bir seviyede kaldı.

Taşeron işçilere %4 oranında zam yapılmıştı ve bu zam oranı işçilerin maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına neden oldu. Bu nedenle seyyanen zam yapılarak ücretler asgari ücrete tamamlandı. Bu sebeple bundan sonra %4 yerine enflasyon oranı kadar zam yapılması gündeme gelecek. Eğer enflasyon oranı %4 oranının altında kalırsa KHK hükmüne göre %4 oranında zam yapılmaya devam edecektir.

Kamuda kadro alamayan bazı kesimler için ise yeniden düzenleme yapılması talep ediliyor. KİT’lerde ve bazı kamu kurumlarında kadro alamayan taşeron işçiler iş güvencesi talep ediyorlar. Bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor.

Bu konuda Meclis’te yeni çalışmalar yapılması bekleniyor. Siyasilerden bu yönde açıklamalar gelmesine rağmen henüz tam olarak bir çalışma yapılmadı. Seçim sonrasında adımlar atılması halinde sitemizden ayrıntıları takip edebilirsiniz. Sitemizden taşeron işçileri ilgilendiren tüm detayları en doğru ve en hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler