1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilere İkramiye!
Taşeron İşçilere İkramiye!

Taşeron İşçilere İkramiye!

Kadroya alınan taşeron işçiler için ilave tediye başlığı altında uygulanması planlanan ikramiye konusunda iki farklı yapılanma ile karşılaştırıldı. Yeni gelişmeyle beraber işçilere ikramiye şansı doğdu.

A+A-

52 günlük ücrete mukabil hesaplanan tutardaki ilave tediye ücretinden kamu kurumlarına geçen işçiler yararlanmış oldu. Buna karşın hala uygulamada mağdur olan işçiler var. Kadroya geçirilen belediye işçileri ilave tediyeden yararlanamayan işçiler kategorisinde kaldılar. 

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi ile Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin uygulama hakkında aldığı son kararlar, belediye işçilerini de ümitlendirmiş oldu.

Kamuda çalışan işçilere "ilave tediye" adı altında yılda iki aylık ücret karşılığı ikramiye ödeneceği bilgisi duyurulmuştu. Aylık olarak 26 günlük çalışma üzerinden toplam 52 günlük ilave tediye hesaplandı ve Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenen tarihlerde ödemelerin yapılacağı ifade edildi. Bu yıl ilk taksit ödemesi 31 Ocak'ta yapılırken, ikinci taksit ödemesinin de 31 Mayıs'ta yapılması planlanıyor.

Yargıtaydan gelen iki haberle işçilere ümit doğdu.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi de taşeron işçiler tarafından açılan davada geçen yıl mayıs ayında aldığı kararda, belediye şirketlerinin kesinlikle kamu kuruluşları değil, özel hukuk hükümlerine tabi şirket olduğunu ve işleyişin bu bilgi doğrultusunda devam etmesi gerektiğini belirtti. Bu karar belediye işçilerinin beklentilerini boşa çıkartmıştı; fakat yargıdan iki sevindirici karar geldi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 27 Kasım 2018 tarihli, 2015/27985 esas ve 2018/21541 sayılı kararına konu olan dava ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İETT'de, taşerona bağlı olarak çalışan bir işçi tarafından açılan dava sonucu konu gündeme gelmiş ve akabinde yargıya taşınmıştı. İşçi, İETT'de çalışan işçilere ödenen ilave tediyenin kendisine de ödenmesini talep eden bir davanın tarafı olmuştu.

Verilen karada taşeron firmanın yüzde 99 hissesinin doğrudan belediyeye, yüzde 1'inin ise belediyenin bir iştirakine ait olduğuna dikkat çekildi. İşçilerin işe alınmalarında, işin yapılmasında ve işin yönetiminde İETT'nin söz sahibi olduğunun belirtilmesinden sonra, işveren yetkilerini kullandığı kaydedildi. Yargıtay ise işçileri ümitlendirici bir karara imza atarak işçinin başından beri İETT çalışanı olarak kabul edilmesine hükmetti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum