1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilere Kadro İçin DMK Değişikliği Gündemde
Taşeron İşçilere Kadro İçin DMK Değişikliği Gündemde

Taşeron İşçilere Kadro İçin DMK Değişikliği Gündemde

Taşeron işçilere kadro düzenlemesi için 657 sayılı DMK’da yapılan değişiklik kanun teklifi TBMM’ye sunuldu.

A+A-

Taslak Meclis Gündeminde 
Son zamanlarda meclis kürsüsünde çokça dillendirilen taşeron düzenlemesi için beklenen değişiklik DMK’da yapıldı. Değişikliği içeren kanun teklifi şimdi TBMM tarafından görüşülecek. 

Taşerona kadro düzenlemesi yapılsa da halen sorunlar çözülmüş değil. Bu sebeple çoğu milletvekili sık sık taşeron işçiler konusunu mecliste gündeme getiriyor. Hepsinin isteği taşeron işçilere güvence sağlanması yönünde buluşuyor. Taşeron işçinin haklarını düzenleyen yasa teklifini verilmesi için çalışmalar devam ediyor. 657 sayılı DMK’da taşeron işçiler için düzenleme yapılması amaçlanıyor. Yapılan teklif mecliste görüşüldükten sonra eğer Cumhurbaşkanı onaylarsa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. 

Taşeron İşçiler de Kamu Çalışanıdır
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler, çalışma şartları ve ortamları olarak memurlarla aynı şartlarda görev yapmaktadır. Şartlar aynı olmasına rağmen memur ve taşeron işçi arasında haklar bakımından büyük farklılıklar mevcuttur. Devlet memurlarına tanınan hak ve güvenceler taşeron işçilere tanınmıyor. Bu durumun ortaya çıkardığı eşitsizlik giderilmelidir. 

Taşeron sistemi devletin hizmette ve iş gücünde ucuz maliyet sağlamak için kurduğu bir sistemdir. Taşeron firmalara bağlı olarak çalışan işçiler, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışsalar da memur değillerdir. İşte bu ayrımcılığın sunulan yasa teklifi ile giderilmesi amaçlanıyor. Teklifin mecliste görüşülmesi ile sorun çözüme kavuşabilir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum