1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Daha Fazla mı Yatıyor?
Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Daha Fazla mı Yatıyor?

Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Daha Fazla mı Yatıyor?

Taşeron statüsünde çalışan işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin yapılan sorgulamalar da taşeronların daha fazla kıdem tazminatı alıp almadığı sorgulanıyor.

A+A-

Türkiye genelinde hemen her kurum ve kuruluşta emek vererek sistem içerisinde hizmetli personel olarak çalışma hayatına devam eden ve statülerinde taşeron işçi unvanı bulunan işçilerin kıdem tazminatına yönelik sorgulamalar yapılmaya başlandı.

Daha önceki süreçte taşeron statüsünde görev yapan işçilerin özlük hakları kapsamında kıdem tazminatını hak edip etmedikleri sorgulanırken, şu anda sorgulanan konu ise taşeronların daha fazla ödeme alıp almaması konusu oldu.

Tartışılan konu ile ilgili hükümlerin, işverenlerin inisiyatifinde olmadığı ve belirli şartların dışında iş sözleşmesinin de üzerinde bulunan genel kanun maddelerince belirlendiği ve istisnai durumlar dışında 1 ay üzerinden hesaplanan tazminatların daha fazla ödendiği hükmüne dair bilgi verildi.

Taşeron işçilerin İş Sözleşmesi İş Kanununda açıkça ibare olarak eklenmiş olan durumlar halinde 1 aylık hesaplamaların da fazlasını hak ettikleri ve ödemelerini bu fazla gün hesaplamalarına göre alacakları açıklandı.

Tam bir hizmet yılı olarak belirlenen senelik takvimde hizmet veren ve verilen bu hizmetin akabinde 35 günün üzerinden hesaplanacak olan kıdem tazminatı konusuna ek olarak; işçi, işverenin işini yaparken kaza geçirmesi veya meslek hastalığından dolayı vefat etmesi durumunda ise bahsi geçen hesaplamanın 40 gün üzerinden hesaplandığına dair kanuni referans bilgileri ilgili işçilerin bilgilerine sunuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.