1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilerin Kullanmadıkları Yıllık İzinleri
Taşeron İşçilerin Kullanmadıkları Yıllık İzinleri

Taşeron İşçilerin Kullanmadıkları Yıllık İzinleri

Kadroya geçen taşeron işçilerin yıllık izin süresi nasıl hesaplanır ve kullanılmayan izinler yanar mı sorularına Bakanlık ne yanıt verdi.

A+A-

Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?
İster kamuda isterse özel sektörde olsun çalışanlar yıllık ücretli izin kullanma hakkına sahiptir. İzin süreleri hesaplanırken çalışanların ne kadar süredir o işyerinde çalıştıkları esas alınmaktadır. Buna göre 5 yıldan az süredir çalışanlar 14 günlük yıllık izin hakkına sahipken çalışılan süre arttıkça bu izin süresi 26 güne kadar çıkmaktadır. 

Taşeron işçiler kadroya geçirildikten sonra işverenleri değiştiği için ne kadar yıllık izin haklarının bulunduğunu merak etmeye başladılar. Ancak bu konuda eski çalıştıkları sürelerin de dikkate alınacağını belirtmek isteriz. Dolayısıyla süreler sıfırdan başlamayacak herkes kaldığı yerden devam edebilecek.

İkinci merak edilen soru ise kullanılmayan izin sürelerinin yanıp yanmamasıdır. Bu konuda net bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak yıllık izin sürelerinin çalışanlar tarafından kullanılmaması ya da işverenler tarafından kullandırılmaması Anayasaya aykırıdır. Bu sebeple yıllık izin süreleri kullanılmalıdır. Kullanılmaması durumunda ise izinler yanmayacaktır. Ancak yine de izinlerin kullanılması işçi sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Bunlara ek olarak toplu sözleşmeye tabi olanların izin sürelerinin artırılabileceğini de ifade etmemiz gerekir. Ancak kadroya geçen taşeron işçilerin henüz toplu sözleşme hakkı bulunmuyor. Bu hak 2020 yılında kullanılabilir hale gelecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.