1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilerin Maaşları Meclis Gündeminde %26 Zam
Taşeron İşçilerin Maaşları Meclis Gündeminde %26 Zam

Taşeron İşçilerin Maaşları Meclis Gündeminde %26 Zam

MHP'li Muhammed Levent Bülbül, taşeron işçilerin maaşlarının yeniden düzenlenmesi için Meclis kürsüsünden seslendi. Asgari Ücret oranından taşeronların maaşları da zamlanması gerekli.

A+A-

Asgari Ücrete Yapılan Zam % 26 Kadar Zam Yapılsın
Taşeron işçiler kadro aldıkları için son derece memnun olsalar da ücretlerinin erimesi karşısında memnuniyetsizliklerini ifade ediyorlar. Zira toplu sözleşme hakkı 2020 yılına kadar verilmeyen taşeron işçiler bu tarihe kadar sadece %4 oranında zam alma hakkına sahip. Bu verilen zam sonrasında ücretler asgari ücretin dahi altına düştü. İşte bu sebeple sonradan seyyanen zam yapılarak ücretler asgari ücret seviyesine çıkarılmıştı. 

MHP'li Milletvekili Muhammed Levent Bülbül ise bu sorunu Meclis kürsüsüne taşıdı. Bülbül taşeron işçilere en az asgari ücrete yapılan zam oranı kadar ya da enflasyon kadar zam yapılması gerektiğini belirtti. Zira belirlenen %4 oranındaki zam 2016 yılına aitken 2018 yılında durumlar epey değişmiştir. Maaşları eriyen çalışanların yaşadıkları bu adaletsizliğin en kısa süre içerisinde giderilmesi istenmektedir. 

Taşeron işçilerin sadece ücretleri hakkında değil aynı zamanda özlük hakları konusunda da birtakım sorunlar bulunuyor. Görevde yükselme gibi prosedürlerin net olarak tanımlanmamış olması çalışanların motivasyonunu bozan unsurlar arasında yer alıyor. Bu konu KDK'nın resmi raporu içerisinde de yer aldı. Dolayısıyla genel bir çözüm bulunması sayıları milyonlara ulaşan taşeron işçiler açısından önem arz etmektedir. Bu konuda MHP'nin ve diğer partilerin talepleri ile teklif hazırlanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum